محصولات تراریخته و تغذیه ای دکتر رضا آتمینا


محصولات تراریخته و تغذیه ای

در جهان امروز ، امنیت غذایی برای افزایش جمعیت بسیار مهم است. در کشورهای توسعه یافته ، این نگران کننده نیست. زیرا تقریباً همه مردم غذای کافی و سالم تهیه می کنند. اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، 70 درصد درآمد معمولاً صرف غذا می شود ، که تقاضای همه ریزمغذی ها را برآورده نمی کند.

در کشورهای در حال توسعه ، پدیده گرسنگی پنهان برای کودکان و مادران وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که غذای مصرفی به اندازه کافی تغذیه نمی شود. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام وظایف بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. در چنین کشورهایی ، غذای اصلی سرشار از مواد معدنی و ویتامین است و هزینه پرورش محصولات غذایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات زیاد است.

از سوی دیگر ، زمین کشاورزی برای تولید مواد غذایی مورد نیاز است. اگرچه میزان زمین های موجود برای کشاورزی محدود است. در چنین شرایطی ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته و اصلاح شده در مواد مغذی یا اصلاح ژنتیکی یک روش مفید و کارآمد برای تولید محصولات کشاورزی است. به دلیل افزایش تقاضا برای غذا و محدودیت زمین های کشاورزی ، نیاز به انواع پرمحصول و پرمحصول وجود دارد. اصلاح ژنتیکی پیشرفت جدیدی است که اجازه می دهد ژن ها شناسایی ، جدا شده ، رونویسی شده و در سایر گیاهان گنجانده شوند. از طریق جهش های طبیعی ، ژن ها هر روز تغییر می کنند و گونه های جدید بیولوژیکی پدیدار می شوند. اصلاح ژنتیکی انتقال ژن بین گونه ها را فراهم می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و مواد غذایی را سالم تر می کند ، روشی جدید و قدرتمند برای بهبود عملکرد و عملکرد محصول ، کاهش استفاده از حشره کش ها ، سالم نگه داشتن کشاورزان و کاهش هزینه های کشاورزی و در نهایت حذف ژن ها. روش انتقال را تغییر می دهد. میزان ریزمغذی ها بهبود یافته و بهبود می یابد. حضور بیولوژیکی آنها در غذا

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات آلرژن طبیعی در غذا است. بهبود در دسترس بودن تغذیه ای و بیولوژیکی ویتامین ها و مواد مغذی در غذاهای اصلی از طریق بیوتکنولوژی و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه راهی برای کاهش سوء تغذیه است.

در این زمینه سه استراتژی مهم وجود دارد:

1- کاهش میزان ترکیبات ضد تغذیه ای که از ورود و جذب مواد مغذی و ویتامین ها در غذاها جلوگیری می کند.

2- افزایش میزان مواد مغذی و ترکیبات محرک فراهمی زیستی و جذب مواد معدنی و ویتامین ها.

3- میزان مواد معدنی و ویتامین ها را افزایش دهید.

کاهش ترکیبات ضد تغذیه: راهکارهایی برای کاهش و جلوگیری از جذب ترکیبات ضد مغذی مانند فیتیک اسید ، که فلزات را در دانه ها متصل می کند. فیتین شکل اصلی ذخیره فسفر در اکثر دانه ها و دانه ها و یک ترکیب مهم برای جوانه زنی و رشد دانه است. بنابراین ، حذف این ترکیب از دانه ها امکان پذیر نیست. بنابراین ، دانشمندان مقدار فسفر موجود در دانه ها را از طریق اصلاح ژنتیکی افزایش داده اند تا اسید فیتیک را کاهش دهند ، در نتیجه اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه جذب مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش می دهند.

افزایش تعداد ترکیباتی که جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، در غذاهای اصلی مانند غلات ، محتوای آنها کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در مقدار آن ، جذب این مواد معدنی را بهبود می بخشد. از آنجا که این ترکیبات اجزای اصلی گیاه هستند ، افزایش جزئی مقدار آنها بر فیزیولوژی چنین گیاهانی تأثیر نمی گذارد. علاوه بر افزایش میزان آمینو اسیدها و پروتئین ها از طریق دستکاری ژنتیکی ، امکان افزایش جذب مواد معدنی مانند آهن و روی نیز وجود دارد. در این راستا ، تحقیقات گسترده ای در زمینه تکثیر ریز مغذی های برنج در این محصول ، که نیروی غالب اکثریت جمعیت کشورهای در حال توسعه است ، انجام شده است.

یکی از آنها افزایش آهن برنج است. فریتین پروتئینی است که آهن را در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می کند. ژن فریتین به طور متوالی در گیاهانی مانند سویا ، نخود و ذرت تأیید شده است. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از طرف دیگر ، جذب فریت گیاهی 50 درصد جذب فریت حیوانات را تشکیل می دهد. اما آهن سویا فراهمی زیستی زیادی دارد و به خوبی جذب می شود. به همین دلیل است که دانشمندان دنباله ای از ژن های پروتئین سویا را به برنج وارد کرده اند. بنابراین ، آهن با جذب بالا تولید شد. آنها همچنین ویتامین A را از طریق انتقال ژن از گونه های برنج تولید کردند زیرا آندوسپرم برنج معمولاً فاقد این ویتامین است. بنابراین ، برنج با جذب بالای آهن و ویتامین A تولید شد.

جمعیت بد

برای فقرا ، غذاهای اصلی اولین انتخاب غذایی هستند که 40 تا 55 درصد آهن مصرف می کنند. اگر 50٪ آهن مصرف شود (برای مثال در برنج بنگلادش) ، دو برابر شدن مقدار آهن در برنج باعث افزایش 50 درصدی مصرف آهن و کاهش مصرف آهن از برنج غنی شده بیولوژیکی تا 50٪ می شود.

کم خونی در 3 درصد از زنان رخ می دهد. تأثیر مکمل های آهن در کاهش کم خونی 3 برابر برنج اصلاح شده ژنتیکی ثابت شده است ، اما 100 برابر گرانتر از قیمت برنج اصلاح شده ژنتیکی است. بنابراین ، تولید محصولات تراریخته و مغذی مقرون به صرفه است و اثر مفید طولانی مدت دارد.

مواد فعال غیر مغذی:

ترکیبات زیادی در گیاهان وجود دارد که به عنوان مواد مغذی شناخته نشده اند ، اما تأثیرات مفیدی بر سلامتی دارند. مانند فیتواسترول هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند. بنابراین ، محتوای آن در دانه های روغنی با اصلاح ژنتیکی چند برابر شد.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

از طریق بیوتکنولوژی ، امکان تولید محصولاتی با ماندگاری بیشتر نسبت به سایر محصولات اصلاح نشده به غیر از غلات ، میوه ها و سبزیجات وجود دارد. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، بافت و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش آلرژن ها و ترکیبات تغذیه ای اشاره کرد. اصلی ترین آلرژن های غذایی پروتئین ها هستند و راه کاهش حساسیت زایی متوقف کردن بیوسنتز این پروتئین ها است. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ، ایجاد واکنشهای ایمنی منفی است. این کار برای کاهش حساسیت زایی آجیل ، برنج و گوجه فرنگی انجام می شود. با ترکیب ژن اینورتاز مخمر در سیب زمینی ، ترکیبات سمی مانند سولانین موجود در سیب زمینی نیز کاهش یافت. نمونه هایی از محصولات تولید شده با استفاده از این فناوری عبارتند از روغن کانولا و روغن پنبه دانه با اسید استئاریک بالا ، روغن سویا اسید اولئیک ، برنج غنی از پروتئین و روغن سویا با امگا 3.

محصولات تراریخته و تغذیه ای متخصص تغذیه اصفهان

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژن ، می توان محصولات غذایی خاص ، غنی شده و بسیار پربار تولید کرد که در حل مشکلات تغذیه ای جهان امروز بسیار ارزشمند هستند. فقدان چنین محصولاتی در کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است و تحقیقات در این زمینه بسیاری از مشکلات غذایی کشور را حل خواهد کرد.

لازم به ذکر است که جهان هنوز نگران تنوع ژنتیکی این محصولات است و علاوه بر همه اثرات مثبت ، تغییرات و اثرات منفی در محصولاتی رخ داده است که اثرات خود را نشان می دهند. کسانی هستند که حساب می کنند. بعد.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا آتمینا می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند که روش های اولیه غذا خوردن ، میزان و روش غذا خوردن را ارائه می دهد.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب توصیه شده:

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین غذا خوردن و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سلامتیدیدگاهتان را بنویسید