مشکلات تغذیه کودکان وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان است


محدودیت شیردهی عواقب جبران ناپذیری دارد که با وجود درک وسیع از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف از آن اطلاع ندارند و خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

با توجه به اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن از مهمترین دغدغه های متخصصان تغذیه کودکان به ویژه در خانواده های تحصیل کرده است.

مشکل کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل تصورات غلط والدین ، ​​به ویژه مادران) رایج است ، نیاز کودکان به غذا با بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان در کودکان سوءتغذیه و توقف رشد است این می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان باید از سن بالا به ویژه لبنیات چرب بخورند تا از سوء تغذیه و اختلالات رشد جلوگیری کنند.

سوءتغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان بیشتر رایج شده و بر سطح هوش آنها و عملکرد بعدی آنها در زندگی تأثیر می گذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و نوجوانی) برنامه رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری داشته باشند و از مکمل ها بدون تجویز پزشک نمی توان استفاده کرد. استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند منجر به مسمومیت کودکان شود که منجر به عوارض جانبی متعددی می شود.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیل کرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروه های سنتی مختلف متفاوت است ، غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از آنها برای جلوگیری از تغذیه کودکان استفاده کرد. باید محدود باشد ، اما توصیه می شود با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری های بلوغ جلوگیری کنید.

علاوه بر این ، رفتار سوء تغذیه برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که به دلیل حساسیت بالای والدین به ویژه مادران به تغذیه فرزندان است که منجر به چنین واکنشی از سوی کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان بین دو تا هفت سال مشاهده می شود ، باید با آزمایشات لازم بررسی شود ، در صورت نیاز به درمان ، به موقع درمان لازم را انجام داده و فشار خون بالا ، مشکلات قلبی عروقی مانند دیابت از کوتاهی قد و رشد جلوگیری می کند.

بنابراین ، طبق برنامه رشد طبیعی کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و محصولات جایگزین آن) باشد. حداقل پنج وعده غذا در روز (شامل سه وعده اصلی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده غذایی اصلی نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که میان وعده ها سهم کمی در برآوردن نیازهای تغذیه ای نوزاد دارند و نمی توانند جایگزین وعده غذایی اصلی شوند.

دفتر چاپ شده در روزنامه قدس توسط دکتر محمد صفریان

دیدگاهتان را بنویسید