مشکل کجاست که مهدی تاج به جای حضور در دادگاه مدعی ریاست فدراسیون فوتبال شد؟


مهدی تاج

رویداد ۲۴ مازیار نماینده من است: “طرف حساب من آقای تاج به عنوان رئیس فدراسیون است. تمام قراردادهای اتحادیه را آقای تاج امضا کرد و به خاطر این قراردادها میلیاردها تومان غرامت پرداخت کردیم. تا روزی که افرادی مثل شما در این کار هستند. فوتبال، هیچکس خوشحال نمی شود.» علی کریمی در گفتگو با محمد رضا سکوت می کند.

مدت زیادی از گفتن این جملات علی کریمی به محمدرضا ساکت در نود نمی گذرد. در آن زمان علی کریمی از حضور حلقه مهدی تاج در فدراسیون فوتبال صحبت کرد که تمامی روابط فوتبال زیر نظر آنها اداره می شد و در آن مدت اتفاقات عجیبی افتاد. وقایعی که مانند صدها مورد دیگر هرگز املای آن بیان نشد. کریمی درست می گفت و فوتبال ایران واقعاً آرامش ندید و بدتر از آن، میلیون ها دلار فقط غرامت پرداخت شد و پول از بیت المال هدر رفت که اگر در هر جای دنیا این اتفاق می افتاد ده ها نفر را به استعفا و دستگیری می رساند. . دانشمند. البته این اتفاق نیفتاد و هفته گذشته خبری مبنی بر بازگشت مهدی تاج برای ثبت نام برای ریاست فدراسیون فوتبال منتشر شد و از همه تعجب آورتر اینکه صلاحیت او تایید شد!

وقتی در تاریخ هشتم سال ۱۳۹۸ مهدی تاج به دلیل کسالت از سمت خود در راس فدراسیون فوتبال استعفا داد و همه فکر می کردند مهدی تاج دستگیر می شود. همزمان، روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور رسماً اعلام کرد: «پس از تکمیل بررسی‌ها درباره موضوع مراحل قرارداد فدراسیون فوتبال با سرمربی سابق تیم ملی. [ویلموتس]این گزارش نهایی به دادستانی کل و انقلاب تهران ارسال شد. در این گزارش، مورد ۸ فردی به اتهام سهل انگاری و هتک حیثیت، ایجاد بدهی به مسئولیت فدراسیون و تضییع و هتک حیثیت اموال دولتی و حقوق عمومی به دادستانی و انقلاب تهران اعزام شد.

پس از اعلام رسمی سازمان بازرسی، گمانه زنی ها در مورد دستگیری تاج افزایش یافت و همزمان روزنامه فراهیتیگان در گزارشی نوشت: موضوع تنها مربوط به تقصیر یا عدم صلاحیت تاج و سایر مسئولان اتحادیه نیست و موضوع ممکن است تحت بازداشت قرار گیرد.”

خبرگزاری دانشجویان ایران در گزارش تفصیلی از پرونده مدیران فدراسیون فوتبال اعلام کرد: نام مهدی تاج به عنوان ردیف اول متهمان این پرونده دیده می شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، مهدی تاج، حیدر بهرود، لیلا سف زاده، محمود اسلامیان، کاظم طالقانی، هدایت ممبینی، محمود شیعی و فریدون اصفهانیان هشت متهم پرونده ویلموتس هستند.

موضوع قرارداد ویلموتس تنها یکی از چندین موردی بود که برای مهدی تاج مورد انتقاد قرار گرفت. در آن صورت مارک ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد و بدون اینکه حضور او تاثیر خاصی در فوتبال ایران داشته باشد، ایران را ترک کرد و غرامت چند میلیون دلاری به دست بیت المال افتاد.

قرارداد ویلموتس آنقدر مبهم بود که حسن درویشیان رئیس وقت سازمان بازرسی آن را با قرارداد ترکمنچای مقایسه کرد و گفت: این قرارداد یکی از مصادیق قراردادهای ترکمنچایی است و موضوع مهم دیگر این قرارداد بحث مالیات است. موضوعی که باید از یک طرف عرف باشد، باید به ذینفع پرداخت شود، اما در این صورت مالیات هم بر عهده فدراسیون فوتبال است!»

این تصمیم در شرایطی از سوی مدیران فدراسیون برای ویلموتس گرفته شد که خبرآنلاین در گزارشی فاش کرد که خود فدراسیون فوتبال ۹۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی به اداره مالیات دارد و با وجود این بدهی قول داده اند قرارداد سرمربی به ویلموتس هم ۵.۷ میلیارد تومان مالیات پرداخت کند. به خودت پرداخت کن!

اما کار به همین جا ختم نشد و نمایندگان نیز وارد ماجرای قرارداد ویلموتس شدند و از معماهای فراوان این قرارداد صحبت کردند. نصرالله بژمان فر نماینده مجلس از ارجاع این پرونده به قوه قضائیه خبر داد و گفت: از مسئولان سابق و فعلی فدراسیون به همراه وزیر ورزش به مجمع نمایندگان می خواهیم که پاسخگوی این موضوع باشند. ابهام موجود و حل مشکل. پرونده در فضای کارشناسی است تا به نتیجه برسیم. ادامه دهیم.»

البته پرونده ویلموتس نیز مانند سایر قراردادهای امضا شده در فوتبال ایران که نتیجه ای جز از دست دادن منابع مالی ندارد، با گذشت زمان و تغییر دولت به فراموشی سپرده شد و گزارشی از مقصران به مردم ارائه نشد. عدم پیگیری و شفاف سازی ابعاد موضوع قرارداد ویلموتس باعث شد تا مهدی تاج پس از برکناری عزیزی خادم و تسلیم شدن وی به ریاست فدراسیون فوتبال جسورانه به عضویت فدراسیون فوتبال درآمد. اتفاقی که امیر حجریزی کارشناس فوتبال آن را بی ادبی توصیف کرد.

اختلافات قبل از پرونده ویلموتس

طبق قوانین فیفا، اگر کارفرما دو ماه از حقوق کارمند را پرداخت نکند، آن شخص چه بازیکن و چه مربی حق دارد از کارفرما برای دریافت حقوق کامل خود شکایت کند. ویلموتس با استفاده از همین بند شکایت کرد و دادگاه داوری ورزش که تابع قوانین سوئیس و فرانسه است، فدراسیون فوتبال ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیون یورو محکوم کرد. یعنی روزی ۶۷۰ میلیون تومان برای دو ماه!

البته مهدی تاج مدعی بود که هیچ غرامتی وجود ندارد. او گفت: “ویلموتس نمی تواند غرامت دریافت کند و باید ۳۰۰ هزار یورو برگرداند زیرا ما پول بیشتری به او دادیم.”


بیشتر بخوانید: ۸ سوال از تاج حدود ۸ میلیون یورویی!

احسان قاضی زاده هاشمی نماینده سرخس و فریمان در شورای اسلامی یکی از مخالفان جدی مهدی تاج در گفت وگو با ایسنا درباره قرارداد ویلموتس گفت: تبانی، مسائل مالی و حتی اقدامات ضد عفاف. نمونه آن را می توان در فدراسیون های فوتبال عراق و افغانستان دید که سیستم قضایی و نظارتی آن ها نسبت به دو رئیس فدراسیون برخورد انتقادی داشت. در کشورهای اروپایی پرونده های کیفری از سوی مراجع قضایی اعلام شده است و پلیس و نیروی انتظامی نیز به دلیل وقوع جرایم وارد پرونده های زیادی شده اند. در هیچ یک از این اتفاقات، پرونده به عنوان تداخل در تصمیمات فوتبال تلقی نشده است. در کشور ما رسیدگی به پرونده ویلموتس به معنای دخالت در تصمیمات فوتبالی مانند اینکه چه کسی رئیس فدراسیون فوتبال می شود و چه کسی چه سمتی خواهد داشت، نیست. ما در تصمیمات فوتبال دخالت نمی کنیم. بلکه ماهیت کسب و کار ما فاسدزدایی از قرارداد ویلموتس است.»

به گزارش رویداد۲۴، بازیگران دیگری پیگیر ماجرا بودند و برخی معتقد بودند که پول قرارداد ویلموتس باید از جیب امضاکنندگان پرداخت شود. محمدمهدی فروردین، رئیس سازمان ملل گفت: “مردانی که سست، معطل یا ممکن است در این موضوع شریک باشند، باید بیایند و خودشان جواب بدهند. آنها باید اموال خود را بفروشند و پول ویلموتس را از وسایل شخصی خود بپردازند، نه از بیت المال.” جناح ورزشی

تاج مدام در رسانه های مختلف اعلام کرده است که فدراسیون فوتبال این مبلغ از مطالبات فدراسیون فوتبال را پرداخت خواهد کرد. ادعایی که خیلی زود کشف شد صحت ندارد و حساب فدراسیون فوتبال ایران در فیفا آنقدر پول ندارد.

پیش از این، تاج برای پرداخت پیش پرداخت قرارداد ویلموتس، باید ۲ میلیون یورو از شستا وام می گرفت. این وام در نهایت منجر به تصرف ساختمان اتحادیه فوتبال و باشگاه پرسپولیس شد. یعنی با احتساب محکومیت پرونده فیفا و پولی که شستا در اختیارش قرار داده بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای فوتبال هزینه کرده است.

ماجراهای مالی در فدراسیون فوتبال فقط به تاج ختم نشد و به گفته صدیق درودجار «فوتبال ایران حدود ۴۵ میلیون دلار بدهی دارد و پرونده این بدهی ها در فیفا است».

تا این لحظه مشخص نبود چه کسی پای فیلموتس را به ایران باز کرده است. زمانی خبر رسید که سلطانی فر، وزیر وقت ورزش در نامه ای به تاج محل، ویلموتس را معرفی کرده و پس از بررسی گفته می شود که «استثمار» می کند، اما پس از به راه افتادن این رسوایی، وزارت ورزش این کار را نکرد. بار این پرونده را به دوش کشیدند و گفتند «فقط برای رسیدگی» فرستادیم و خود تاج مسئول این پرونده است.

مسعود طاهری، بازرس کل وزارت، امور جوانان و میراث فرهنگی در سازمان بازرسی توضیح داد: «آقای تاج شخصا با آقای ویلموتس قرارداد امضا کردند و پس از حدود یک هفته موافقت هیات مدیره را گرفتند. مسلم است که عملکرد ضعیف باعث این ضرر و زیان شد.» او برای ورزش کشور بزرگ شد و حالا باید پاسخگوی عملکردش باشد.

قاضی زاده الهاشمی در پاسخ به توضیحات وزارت ورزش فاش کرد که سلطانی فر از تمام جزئیات قرارداد مطلع بوده و حتی از پرداخت این مبالغ از محل تامین کالاهای اساسی خبر داده است.

در نقطه دیگری به این موضوع اشاره شد که نامه وزارت ورزش به مهدی تاج مربوط به ممیزی سوابق مارک ویلموتس از فرهنگسرای ایران و هلند بوده است. مازیار تقشیری تیمجانی، رئیس مرکز فرهنگی ایرانی و هلندی در پاسخ به این سوال که “از طریق رسانه ها قرارداد بین فدراسیون فوتبال و ویلموتس را کشف کرده و تعجب کرده است که چرا شخصیت ویلموتس به یکباره افزایش یافته است!”

تایید شد که این مرکز دخیل بوده است، اما مشخص نیست مرکز برای ارائه چنین پیشنهادی چه خواهد کرد و چه کسی پشت آن بوده است؟ مهمتر اینکه معلوم نشد چه اتفاقی افتاد که ناگهان تعداد مذاکرات اولیه به ده ها برابر افزایش یافت و به نوشته روزنامه شرق، فردی به نام «بهروز زنجانی» مرکز ایران و هلند را دور زد و شماره پیشنهادی تغییر کرد و یک قرارداد جدید امضا شد!

به این ترتیب تاج از حمایت وزارت ورزش برخوردار است. مهدی تاج وقتی چنین شرایطی را دید و چنین رکوردی را پشت سر گذاشت، در زمستان ۱۳۹۷ به دلیل بیماری استعفا داد و پس از دو سال قصد دارد با کارنامه ضعیفی به فدراسیون فوتبال بازگردد.

چند سوال: اول اینکه چرا نمایندگان مجلس و نهادهای ذیربط از جمله قوه قضائیه وارد پرونده نشدند و عاملان آن را معرفی نکردند تا اتهام احتمالی مهدی تاج مشخص شود تا او دوباره در فدراسیون فوتبال ثبت نام نکند. ?

اگر او مقصر نبود حرف نمایندگان و سازمان بازرسی چه بود و چه کسی مسئول امضای قرارداد هنگفت با سرمربی بلژیکی بود؟ آیا از دست دادن بیش از چند میلیون دلار از پول مردم برای مقاماتی که از پرونده ویلموتس غفلت کردند اهمیتی ندارد؟ مهدی تاج با این رکورد چگونه می خواهد فدراسیون بیمار فوتبال را اصلاح کند؟ و از همه مهمتر کسی می داند در فوتبال ایران چه می گذرد؟