موانع اجرای قانون / طرح افزایش تولید مسکن و تنظیم بودجه و عدم انجام وظایف قانونی بانک ها


موانع اجرای قانون / طرح افزایش تولید مسکن و تنظیم بودجه و عدم انجام وظایف قانونی بانک ها

یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس درباره مشکلات اجرای قانون افزایش تولید مسکن گفت: مشکل این است که سازمان برنامه و بودجه و بانک ها به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند.


احمد دنیامال عضو کمیسیون ساخت و ساز مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین اجرای قانون جهش در تولید و عرضه مسکن گفت: این قانون حدود یک سال پیش تهیه و تصویب شد. و اگر دولت بخواهد آن را اجرا کند بخش زیادی از مشکلات و آثار روانی موجود کنترل می شود که به دلیل کمبود واحدهای مورد نیاز بازار وجود دارد.


وی ادامه داد: مشکل این است که برنامه، بودجه نظارتی و بانک ها به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند. صندوق ملی مسکن باید طبق قانون تشکیل شود، تا زمانی که این صندوق تشکیل شود، انتظار داریم در وزارت راه و شهرسازی حساب باز کنیم که تمام درآمدهای مالیات مسکن در آن اخذ شود. و بازگشت منابعی که به روی سکونت بسته شد… همه اینها به خاطر همین حساب است.


این عضو سازمان عمران گفت: آنچه در حال حاضر مهم است این است که دولت باید در اجرای این قانون در حوزه برنامه و بودجه و همچنین تسهیلاتی که قرار است بانک ها به این بخش بدهند تسریع کند. به شرح زیر اجرا شود: در اسرع وقت. متأسفانه تا این لحظه اقدامات وزارت راه و شهرسازی فاقد منابع مالی است و طبق گزارشاتی که دارم تا تیرماه امسال ریالی به حوزه مسکن تخصیص داده نشده است و این نقطه ضعف است. مواجه هستیم.


و در پاسخ به اینکه آیا «عدم تخصیص» از ابتدای اعمال قانون بوده است یا از ابتدای امسال؟ وی گفت: از زمان صدور قانون و لازم الاجرا شدن آن، این موارد را در این قانون پیش بینی کرده ایم. متاسفانه از زمان تصویب این قانون هیچ گونه منابع مالی برای اجرای قانون جهش تولید مسکن در دسترس نبوده است.


دنیای مال اضافه کرد: پیگیر این موضوع هستیم و امیدواریم دولت محترم با توجه به وعده رئیس جمهور مبنی بر تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در این زمینه عمل کند. ما نگران هستیم که طبق قولی که آقای رئیس جمهور داده اند، این وعده عملی نشود.


یکی از اعضای کمیته عمران شورا گفت: سازمان برنامه و بودجه باید با جدیت این موضوع را پیگیری کند و متاسفانه در این زمینه فعالیتی ندارند.


انتهای پیام/