مگر هرکسی در سیل امامزاده داوود کفشی نداشت که ما هم مجبور بودیم / می خواستیم به وظایف خود عمل کنیم.


سیل امامزاده داود

رویداد ۲۴ شادی مکی: سیل در کشور منجر به کشته شدن حداقل ۶۹ نفر شد و نیمی از قربانیان از استان تهران یعنی استانی که مرکز آن مرکز کشور است و بیشتر امکانات کشور را در بر می گیرد.

در چنین شرایطی تعدادی از نمایندگان تهران در حالی در محل وقوع سیل در منطقه کن حاضر شدند که حتی ساده ترین وسایل مانند کفش را به همراه نداشتند و حتی یک بلدوزر در حال جابجایی آنها بود. انتشار این عکس‌ها انتقادات زیادی را برانگیخت، منتقدان گفتند این یک نمایش است، می‌گویند این افراد فراموش نکرده‌اند که دوربین را بگیرند، اما حتی نمی‌دانند که طبق شرایط باید آنجا باشند. سیل و تصادف، مثلاً کفش پوشیدن البته بعضی ها فکر می کردند که موافقت آنها برای رفتن به آن منطقه مشکل بزرگی است.

سوالی که پیش می آید این است که داشتن این ها چه فایده ای برای مصدوم دارد و قرار است چه دردی درمان شود. چرا این مسئولین از قبل برنامه ای برای جلوگیری از این گونه حوادث تهیه نکرده اند، چرا فقط در صورت تصادف ناگهان سرشان را پیدا می کنند و عکس می گیرند و کمیته تشکیل می دهند و بعد همه چیز را فراموش می کنند تا تصادف بعدی. بدون انجام برنامه ریزی و نظارت لازم برای جلوگیری از تکرار حوادث.

ارتباطات اس ام اس داد اما پیامکی برای هشدار سیل ارسال نکرد!

به عنوان مثال در این سیل اخیر و تنها در تهران، روز پنجشنبه ۱۵ مرداد ماه پیامکی دریافت شد که از مردم خواسته بود از ایستادن در کنار لوله ها و آب جاری خودداری کنند، در حالی که استبان چند روز قبل از این تاریخ و امامزاده داود سیل زده بود. این سیل یک روز قبل از ارسال این پیامک رخ داده است، نکته قابل توجه اینکه برای همه شهروندان به موقع پیام هایی مانند روز خیس یا روز حجاب و عفاف ارسال شده است، اما برای یک حادثه مربوط به زندگی مردم و اموال، پیام های هشدار دهنده پس از حادثه ارسال شد، در حالی که البته این پیام ها این کار را انجام می دادند. به همه نمی رسد.. ضعف در اطلاع رسانی مردم و ضعف در کار مسئولین ذیربط برای بررسی نقاط خطر آفرین از جمله کانال های بی بند و بار و غیره، همه دست به دست هم دادند تا مناطق مختلف کشور سیل زده شود و جان بسیاری قربانی سهل انگاری شود. مقامات.

حضور نمایندگان در سیل امام زاده داود


بیشتر بخوانید: جشنواره عکاسی دریایی / ما فراتر از دوربین هستیم!


اقبال شکری

اقبال شکری نماینده تهران در مجلس از جمله افرادی است که در جایگاه امام زاده داود ظاهر شد. در تشریح وقایع رخ داده در آن روز به رویداد۲۴ می گوید: بلافاصله پس از وقوع سیل، جلسه مجمع نمایندگان تهران را با حضور دستگاه های اجرایی ذیربط استان برگزار کردیم که تقریباً همه در جلسه حضور یافتند و ارائه کردند. گزارش های آنها و سپس جمع بندی و کمیته تخصصی تشکیل دادیم تا طی روزهای آینده نظر نهایی مجلس نمایندگان را در مورد این حادثه اعلام کنیم.

و ادامه می دهد: دستگاه های مسئول موظف به انجام وظیفه هستند و در حال رصد هستیم تا اقدامات لازم پس از حادثه انجام شود. همچنین در حال پیگیری اقداماتی هستیم که باید انجام می شد اما انجام نشد و منجر به جاری شدن سیل و خسارت شدید به مردم شد. ما نتایج بررسی خود را به مقامات مربوطه و مقامات مجری قانون ابلاغ می کنیم. نتایج را نیز به مردم اعلام خواهیم کرد.

پس از اخطار هوا، امامزاده داود و بازار را نبستند

شکری می‌گوید که تحقیقات ابتدا روی این پرونده متمرکز شد تا از تجاوز و ساخت‌وساز غیرقانونی در رودخانه کن جلوگیری شود. کانال ایجاد شده روی این رودخانه بسته شد و کانال ایجاد شد. همه این موارد تخلف در مسیر رودخانه بوده و نتیجه همان اتفاقی است که رخ داده است.

وی می افزاید: موضوع بعدی عدم لایروبی رودخانه و کانال در مواقع نیاز بود که باید به صورت مستمر و پایش و حتی بازدید از محل انجام شود تا هم برای سیلاب آماده شود و هم آب از کانال عبور کند. موضوع بعدی عدم اجرای برنامه های آبخیزداری بالادست است. این اقدام برای جلوگیری از فرسایش خاک و انتقال آن به پایین دست مهم بود. حادثه ای که متاسفانه در آخرین سیل و انتقال مقداری گرد و غبار و گل و سنگ به مناطق پایین دست رخ داد و تاثیر آن بر مغازه ها و صحن امامزاده مشخص است.

هواشناسی هشدار داد اما کسی منطقه امامزاده داود را نبست

به گفته یکی از نمایندگان مجلس از استان تهران، مهمترین موضوع عدم اجرای قانون در پاسخ به اخطار سازمان هواشناسی است، یعنی اخطار هواشناسی در قسمت اخبار صدا و سیما اعلام شده است. اما دستگاه‌های اجرایی در آن مناطق باید به هشدار نارنجی توجه کنند و قانون را اجرا می‌کردند، یعنی باید فوراً امامزاده داود و بازار را تعطیل می‌کردند و تردد را مسدود می‌کردند، زیرا سیل برای مدت کوتاهی ادامه داشت. حجم آب خیلی زیاد نبود سیل تنها به این دلیل وارد بارگاه امامزاده شد که نتوانست از کانال عبور کند و رودخانه طغیان کرد. بنابراین می توان گفت این آخرین مورد از همه مهمتر است و اگر منطقه بسته می شد تلفات انسانی نداشتیم. پیگیر این موضوع هستیم که اخطارهای هواشناسی چه نتیجه ای داشت و مسئولان مربوطه چه کردند؟

علت سیل زدگان روستای امامزاده داود

شکری در پاسخ به سوالی درباره تشکل های شرکت کننده می گوید: وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، سازمان مدیریت بحران، استانداری، اداره کل مناطق و دهیاری ها از جمله نهادهای اجرایی در این منطقه هستند که باید پاسخگو و پاسخگو باشند. اقدامات لازم

وی درباره اظهارات و انتقادات مطرح شده درباره حضور نمایندگان تهران در صحنه گفت: بازدید میدانی داشتیم. او قرار بود چه کار کند؟ باید سریع به محل حادثه می رسیدیم و تکالیف خود را انجام می دادیم که انجام دادیم. ماشین های تخصصی همه تجهیزات را داشتند، اما ما طبق معمول کار می کردیم و صدها نفر دیگر در منطقه بودند. آیا همه کفش داشتند؟ همه برای کمک در محل بودند. ما باید کارمان را با کفش یا بدون کفش انجام می دادیم و این حواشی برای جلوگیری از حضور سرزده بازیگران است. ما راحت پیش رفتیم و کمبود کفش مانع از انجام کارمان نشد.