ناقص VS پروتئین ناقص: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک درشت مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. این به بدن ما کمک می کند تا بسیاری از عملکردهای مهم را انجام دهد ، از جمله رشد عضلات، سلامت استخوان، و حتی کاهش وزنبه و بیایید با آن روبرو شویم اگر گزینه های بی پایان برای میله ها ، پودرها و تنقلات پر از پروتئین وجود داشته باشد ، کمبود پروتئین ظاهر نمی شود. اما آیا همه منابع پروتئینی برابر هستند؟ مطمئن نیستم! بنابراین ، قبل از تصمیم گیری در مورد منابع پروتئینی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید ، بهتر است تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را درک کنید.

سایر موارد: 6 نشانه عدم مصرف کافی پروتئین

پروتئین های ناقص و ناقص

پروتئین های کامل و ناقص بر اساس آمینواسیدهای خاص خود (اجزای سازنده پروتئین) طبقه بندی می شوند. هنگامی که یک وعده غذایی غنی از پروتئین می خورید ، پروتئین به اسیدهای آمینه جداگانه تجزیه می شود و سپس در عملکردهای مهم مانند ساخت و بازسازی ماهیچه ها ، حمایت از متابولیسم و ​​فعال سازی سایر فرایندها استفاده می شود.

20 اسید آمینه مختلف برای تولید پروتئین در بدن وجود دارد. در حالی که برخی از اسیدهای آمینه را می توان از بدن (اسیدهای آمینه غیر ضروری) تولید کرد ، برخی دیگر (اسیدهای آمینه ضروری) باید از رژیم غذایی به دست آید.

اما کدام غذاها آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری را تأمین می کنند؟ و آیا یکی از دیگری بهتر است؟

برای آشنایی کامل با پروتئین های ناقص و ناقص و نحوه تأثیر این دو منبع پروتئینی بر رژیم غذایی خود ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پروتئین های کامل چیست؟

بنابراین پروتئین های کامل چیست؟ پروتئین های کامل ، که به پروتئین کامل نیز معروف هستند ، منابع غذایی هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای تولید پروتئین ها هستند. برای درک این موضوع ، بیایید لحظه ای به اسیدهای آمینه برگردیم. نه مورد از بیست آمینو اسید ذکر شده توسط بدن تولید نمی شود – این آمینو اسیدها (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع خارجی مانند غذا تامین شوند.

آن را به عنوان یک پازل 20 قسمتی در نظر بگیرید. بدن در حال حاضر دارای یازده قطعه (آمینو اسیدهای غیر ضروری) است که برای کامل شدن نیاز به یافتن 9 قسمت از دست رفته (آمینو اسیدهای ضروری) دارد! بنابراین ، منابع پروتئینی حاوی نه اسید آمینه ضروری پروتئین کامل هستند.

مطابق با بهداشت هارواردهمه غذاهای حیوانی حاوی نه اسید آمینه ضروری هستند و بنابراین کامل هستند.

برخی از پروتئین های کامل حیوانی عبارتند از: بeef ، sمرغ ، fاو استggs ، vنه ، ماولین

در حالی که اکثر غذاهای گیاهی پروتئین های ناقص هستند ، برخی از آنها حاوی نه اسید آمینه ضروری هستند و می توان آنها را منبع کامل پروتئین در نظر گرفت.

این غذاهای گیاهی شامل موارد زیر است. سuinoa ، soyeyalar ، hدانه.

پروتئین های ناقص چیست؟

وقتی صحبت از پروتئین های ناقص و ناقص می شود ، پروتئین های ناقص حاوی یک یا چند مورد از نه اسید آمینه ضروری نیستند ، یا حاوی مقادیر بسیار کمی از آمینو اسیدهای ضروری هستند.

همانطور که پروتئین های حیوانی اغلب منابع کامل پروتئین هستند ، پروتئین های گیاهی نیز بیشتر پروتئین های ناقص هستند. با این حال ، پروتئین های ناقص گیاهی می توانند در بدن ترکیب شوند! از گیاهخواران نترسید – اگر هر 9 اسید آمینه در ظرف باشد ، می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را برای ساختن یک پروتئین کامل تأمین کنید.

منابع ناقص پروتئین عبارتند از: vسبزیجات ، لتخمدان ها ، nنتایج ، صeeds ، wدانه های سوراخ

چگونه مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید

دریافت همه اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی بسیار مهم است. از رشد بافت گرفته تا عملکرد سیستم ایمنی و حتی جذب مواد مغذی ، پروتئین ها نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می کنند. اما لازم نیست هر لحظه از رژیم غذایی خود را با ثبت آنچه می خورید پیگیری کنید تا مطمئن شوید 9 اسید آمینه ضروری دارید.

بهترین کاری که می توانید برای اطمینان از داشتن مقدار زیادی آمینو اسید انجام دهید ، خوردن غذاهای متنوع است غذاهای غنی از مواد مغذیبه البته غذاهای پروتئینی کامل و ناقص می تواند به برآوردن نیازهای شما کمک کند. با این حال ، اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، می توانید نیاز خود را به آمینو اسیدهای مورد نیاز خود با ترکیب برخی غذاها (که گاهی اوقات ترکیب پروتئین نامیده می شود) برای دریافت انتخاب کامل پروتئین برآورده کنید.

ترکیب غلات ، آجیل و / یا دانه ها با حبوبات یک روش معمول برای ترکیب پروتئین ها برای تشکیل پروتئین کامل از منابع ناقص است.

برخی از نمونه های ترکیب کامل پروتئین های گیاهی عبارتند از:

  • لوبیای سیاه و برنج
  • عدس و بادام
  • نان گندم کامل و روغن گردو

مصرف منابع پروتئینی مناسب برای رفع نیاز شما به اسیدهای آمینه

افزودن پروتئین به رژیم غذایی برای حمایت از عملکردهای طبیعی بدن بسیار مهم است. اما مصرف پروتئین کافی کافی نیست – اطمینان از دریافت 9 آمینو اسید ضروری نیز کلید سلامتی شماست! اگر به طور منظم غذاهایی مانند گوشت ، لبنیات ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف می کنید ، در حال حاضر مقدار کامل پروتئین و بنابراین اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن را دریافت می کنید. با این حال ، اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، ترکیب غلات ، آجیل و دانه ها با حبوبات می تواند نیازهای اسید آمینه شما را برطرف کند.

اکنون که تفاوت بین پروتئین های کامل و ناقص را می دانید ، یافتن راه هایی برای برآوردن نیاز شما به پروتئین کل و آمینو اسیدها آسان است. اگر واقعاً روی این کار تمرکز کنید ، می توانید تعیین کنید که بدن شما به چه غذاهایی احتیاج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید