نتایج سفر نانسی پلوسی به تایوان چیست؟


سفر نانسی پلوسی به تایوان

رویداد ۲ زینب غبیشاوی: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سفری برنامه ریزی نشده در مسیر کره جنوبی، ناگهان پرواز خود را تغییر داد و وارد جزیره مورد مناقشه تایوان توسط چین شد. این سفر حاشیه های زیادی داشت و وزیر دفاع چین اعلام کرد که به این سفر پاسخ نظامی خواهیم داد.

پس از این جنجال، پلوسی در پارلمان تایپه اعلام کرد که این هیئت “به نشانه دوستی و صلح برای این منطقه” سفر کرده است. وی همچنین گفت که سفرش به این جزیره “به وضوح نشان می دهد که آمریکا تایوان را تنها نخواهد گذاشت و بیش از هر زمان دیگری حمایت و همبستگی آمریکا با تایوان مهم است.”

پس از ورود پلوسی به تایپه، وزارت خارجه چین به سرعت نیکلاس برنز سفیر آمریکا را روز سه شنبه احضار کرد و به او هشدار داد که واشنگتن “بهای آن را خواهد پرداخت”. گفته می شود پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، این سفر در راستای حمایت و قول به تایوان خواهد بود که در صورت حمله چین به این کشور، آمریکا از آن حمایت خواهد کرد. اما سوال اینجاست که تاثیر این سفر بر روابط آمریکا و چین چیست؟

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با رویداد۲۴ گفت: از دیدگاه چین، تایوان جزئی جدایی ناپذیر از خاک این کشور است و مستقل نیست و چین نسبت به هرگونه روابط دیپلماتیک و سفرهای رسمی به تایوان حساس است. . پس از رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور، نانسی پلوسی بالاترین مقام را به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دارد و به عنوان یک مقام عادی به تایوان سفر نکرده است. او به عنوان یک مقام ارشد آمریکایی سفر می کرد و حساس بود.

وی ادامه داد: آخرین باری که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ۲۵ سال پیش به تایوان سفر کرد و این حساسیت چین را افزایش داد و با وجود هشدارهای چین برای عدم انجام این سفر، پلوسی پیش از این سفر خود را فاش نکرد. در پرواز مالزی به کره شمالی، هواپیمایش تغییر مسیر داد و به تایوان رفت و یک شب در آنجا ماند و امروز تایوان را به مقصد کره جنوبی ترک کرد.

این کارشناس می گوید: بزرگترین هدف نانسی پلوسی در این سفر اعلام حمایت همه جانبه آمریکا از تایوان به ویژه پس از موضوع جنگ اوکراین بود. که این نگرانی را در طرف چینی در آمریکا و حتی متحدان آسیای شرقی ایجاد کرد که شاید اگر حوادث اوکراین در تایوان رخ دهد و چین دست به اقدام نظامی بزند، آیا آمریکا همان اقداماتی را انجام می دهد که در اوکراین انجام داد یا مایل به انجام بیشتر است. نانسی پلوسی در تلاش بود این پیام را منتقل کند که به شدت از تایوان حمایت خواهد کرد و اگر حوادثی در دو طرف تنگه تایوان رخ دهد، ایالات متحده به طور کامل از ایالات متحده حمایت خواهد کرد.

ابوالفتح به انتقاد ترامپ از سفر پلوسی اشاره کرد و گفت: ترامپ همیشه رویکردی ضد چینی داشته است، حتی ویروس کرونا را ویروس چینی خوانده و جنگ تجاری علیه چین به راه انداخته است و از سوی دیگر با نانسی دشمنی شخصی دارد. پلوسی از این رو من از این فرصت استفاده کردم و از پلوسی به عنوان یک فرد انتقاد کردم، مگر اینکه ترامپ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را در اقدامی که چین را ناامید کرد، تأیید کند.


بیشتر بخوانید: سفر نانسی پلوسی به تایوان


وی با بیان اینکه سخنگوی وزارت امور خارجه شب گذشته بسیار شدید به این سفر واکنش نشان داد و اعلام کرد که از چین متحد حمایت می کند و این کارشناس گفت: این سفر پیامی برای ایران ندارد اما می تواند ناخواسته فرصت ایجاد کند. برای ایران اگر تنش در روابط چین و ایالات متحده تشدید شود و ایالات متحده به سمت تحریم شرکت های چینی حرکت کند، یا اگر رویدادهای اوکراین در تایوان اتفاق بیفتد و ایالات متحده بخواهد چین را به طور کامل مجازات کند، این فرصت فراهم خواهد شد. به یک کشور داده شده است. مانند ایران که همکاری های گسترده تری با چین دارد، به دلیل اینکه چین دومین قدرت اقتصادی جهان است، کشورهای تحریم شده مانند ایران می توانند کالاها و خدمات خود را به شکل گسترده تری نسبت به چین عرضه کنند. چین خریدار اصلی نفت ایران است و اگر روابط پکن و واشنگتن متشنج‌تر شود، شرکت‌های چینی می‌توانند راحت‌تر با ایران و روسیه همکاری کنند. در صورت افزایش تنش بین چین و این کشور، این سفر فرصت هایی را برای ایران ایجاد می کند.

ابوالفتح به تهدیدهای رسانه ای در خصوص سفر شب گذشته نانسی پلوسی به تایوان اشاره کرد و گفت: باید بین موضوع رسمی جمهوری خلق چین و محتوای منتشر شده در رسانه های این کشور تفاوت قائل شویم. دولت چین گفته است که اقدام خواهد کرد، اما اکنون مشخص نکرده است که چه اقداماتی انجام خواهد شد. این که مانور انجام شد، از ورود برخی کالاهای چینی به تایوان و غیره جلوگیری شد، مگر اینکه از قبل مشخص شده بود که درگیری نظامی رخ نخواهد داد و این پرواز برای ورود چینی ها به جنگ خیلی حیاتی نبود. بازخورد به میزان سفر انجام شده انجام شده و انجام خواهد شد.

این کارشناس با اشاره به آینده روابط چین و آمریکا پس از این سفر، گفت: چینی ها قطعا واکنش نشان خواهند داد اما در محدوده سفری که انجام شد. ممکن است در روابط تجاری آنها آشفتگی ایجاد شود یا اتحاد چین در منطقه شدیدتر شود و ژاپن، فیلیپین یا سنگاپور با ایالات متحده متحد شوند و به اجماع برسند. البته این سفر عواقبی دارد اما امکان ندارد به جنگ بروند. علاوه بر این، چینی ها تا حدودی دوراندیش و کم حوصله هستند و واکنشی که نشان می دهند ممکن است به دور از بحث و جدل و عجله باشد و با فاصله چند هفته یا چند ماه مشخص می شود که او چه واکنشی خواهد داشت. .