نیروی انتظامی درگیر اوضاع کشور است فعلا توان گشت ارشاد را ندارد/ از بحث حجاب نمی گذریم


مهدی باقری بازیگر زنجان

رویداد۲۴: محمد آیت: این سوال که آیا گشت ارشاد به سبک قبلی ادامه می دهد یا برای همیشه مونتاژ می شود، همچنان داغ است. مهدی باقری نماینده زنجان و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این باره صحبت کرد.

* بیش از یک ماه و نیم است که خبری از گشت ارشاد نیست. آیا این رویه برای همیشه جمع آوری می شود؟

گشت ارشاد هرگز تشکیل نشده است و طبق قانون ما در این زمینه هنوز قانونی است. اما باید مثال بزنم. اگر شما ۱۰ نفر داشته باشید، مثلاً یک جایی مردم دارند مردم را می کشند، از آن ۱۰ نفر می خواهید در رسیدگی به پرونده های حجاب کمکشان کنند یا بروند حافظ جان و مال مردم باشند؟

وظیفه نیروی انتظامی بسیار بزرگ است. بالغ بر ۲۰۰۰ ماموریت برای آن سازمان شناسایی شده است. کارها باید اولویت بندی شوند. و در جایی که جان مادران، پدران، خواهران، برادران و تک تک شهروندان جمهوری اسلامی در خطر است، کمک به آنها در اولویت است. نیروهای پلیس در تلاش هستند تا از جان و مال مردم تا عادی شدن وضعیت معیشتی و تجاری مردم در کشور محافظت کنند.

* یعنی نیروی انتظامی به دلیل کمبود نیرو، وظیفه گشت جهت یابی را رها کرده است؟

نیروی انتظامی با مشکلات زیادی مواجه است که یکی از آنها کمبود نیروی انسانی و مشکل دیگر کمبود نیروی متخصص است. به گفته اعضای نیروی انتظامی، در صورت فراهم شدن شرایط برای مدیریت گشت ارشاد توسط نیروهای متخصص، آموزش دیده و مجرب، مشکلات اجرای طرح به حداقل ممکن کاهش می یابد. بنابراین اکنون اولویت نیروهای پلیس در سراسر کشور حفظ جان و مال و ایجاد فضای آرام در جامعه و بازار است.* با توجه به توضیحات شما پس از آرام شدن فضای عمومی کشور باید منتظر حضور گشت ارشاد باشم؟

ابتدا باید بپرسیم دوره راهنمایی چیست؟ چون خیلی اشتباه توضیح داده شده است و به عنوان عضوی از نهاد قانونی مجلس باید بگویم که تصور گشت ترویجی که در جامعه ذکر شده کاملا اشتباه است. ما قانونی داریم که با آن باید با شکستن عفت جامعه برخورد کنیم. یعنی نیروی انتظامی طبق قانون باید نقش بازدارندگی را ایفا کند. بنابراین نیروی انتظامی و هر نهادی موظف است قوانین مصوب مجلس را برای آنها به شدت اجرا کند.

حالا در مقطعی پلیس می گوید این قانون آسیب ها، مشکلات و ضعف هایی دارد. سپس موضوع در مجلس مطرح و بررسی شود و در صورت لزوم اصلاح شود. اما نباید آن را به طور کامل رها کرد. نیروی انتظامی باید با قاطعیت با موارد شکستن عفاف جامعه برخورد کند و این مطالبه مجلس است بنابراین در زمینه حجاب و عفاف اصلاً کم نخواهیم داشت.

آیا پلیس با پدیده اعتیاد مبارزه نکرد؟ معتاد در یک لحظه متوجه شد که باید توسط پلیس گرفتار شود و او را ببرند. گاهی آنقدر معتاد می شود که یک تذکر برایش کافی است. در مورد عفاف و حجاب، اگر مردم با خانواده خود بیرون بروند و شخصی بی حجاب بیاید و تنها به این معنا نباشد که حجاب نداشته باشد و بی حجابی جادارتر باشد، حاضران در صحنه عمل می کنند. بنابراین. یک شکایت و نیروهای پلیس باید آن فرد را از آن خارج کنند.. بگذار و بیرونش کنند.

متأسفانه در ذهن مردم مانده بود که اگر یک تار از موی دختری دیده شد، یک گشت ترویجی بخواهد در جامعه پرسه بزند تا دختری را بگیرد. اگر این را قبل از اغتشاشات می گفتیم، هیچکس باور نمی کرد، اما امروز همه به این حرف ها رسیده اند. حالا دمکرات ها، منافقین، کمونیست ها، مخالفان انقلاب، مردمی که رژیم را بمباران می کنند یا سلاح جنگی به دست می گیرند و شورش می کنند، این فضای ذهنی را برای مردم ما با احترام به گشت ارشاد ایجاد می کنند.

*در جریان اعتراضات عده ای به عنوان اعتراض خود روسری از سر خود برداشتند. این یعنی انتقادها زیاد شده است. او چه تصمیمی خواهد گرفت؟

تعدادشان زیاد نیست و می خواهند فضا را بشکنند. مثلاً یک جوان دوست دارد در اتوبان ۱۷۰ کیلومتر با ماشین رانندگی کند و پلیس به هر دلیلی در جاده نیست، به این معنا نیست که یک جوان بخواهد برای همیشه با سرعت ۱۷۰ کیلومتر رانندگی کند. و هیچ کس اهمیت نمی دهد. بنابراین حریم حجاب و عفافی که جامعه با آن در تعامل است باید حفظ شود.

از نظر مجلس و قوه مقننه، اگر قصد نقض یا تخریب یا ایجاد ذهنیت برای آن قانونی باشد، می گوییم تمام شده است و می توان قانون را زیر پا گذاشت و هیچکس چیزی نمی گوید. پس چرا قانون بنویسیم

شاید افرادی که نام بردید نوجوانان و جوانانی باشند که از روی کینه ورزیده وانمود می کنند که برهنه هستند. قانون شکنان همیشه همه جا بوده اند اما نباید با نشان دادن قانون شکنی زشت در حوزه عفاف و حجاب نسبت به این موضوع حساسیت ایجاد کرد به گونه ای که انگار دولت وظیفه دیگری ندارد و همه اختیارات باید بیایند. برای کار و اجرای آن. برای آن جمع آوری کنید، نیروی پلیس کار خود را انجام خواهد داد. آیا قبلا معتاد نداشتیم و با این پدیده مبارزه نکردیم؟ در گذشته و امروز با این پدیده مبارزه می شد و خواهد شد و در مورد پدیده حجاب هم همین اتفاق افتاد، اما اعلام این ناهنجاری و اینکه فکر کنیم حساسیت از مبحث حجاب و حجاب حذف شده اشتباه است. .