هشدار قرمز هواشناسی/فعالیت موسمی در ۱۰ استان تشدید شد


تخفیف

رویداد ۲۴ ایرنا نوشت: سازمان هواشناسی از گسترش و تشدید بارش باران های موسمی در ۱۰ استان کشور تا روز دوشنبه اعلام کرد و به شهروندان توصیه کرد از نقاط حادثه خیز مانند بستر رودخانه ها دوری کنند.

سازمان هواشناسی از ادامه، گسترش و تشدید فعالیت سامانه موسمی از امشب تا دوشنبه خبر داد.


بیشتر بخوانید: کمک به امامزاده داوود مفقودالاثر با سگ های جستجوگر


نوع خطر باران، رعد و برق، وزش باد شدید (به ویژه در ساعات بعدازظهر)، تگرگ، رعد و برق و در مناطق مستعد خیزش موقت گرد و غبار است.

بر اساس این خبر سامانه بارشی امروز در نیمه شرقی خوزستان، کهگیلویا و بویراحمد، شرمحال و بختیاری، جنوب یزد، فارس، بوشهر، کرمان، شمال و غرب هرمزگان، جنوب و مرکز سیستان و بلوچستان فعال است. .

روز یکشنبه در نیمه جنوبی و شرقی خوزستان، نیمه غربی و جنوبی کرمان، مرکز و جنوب سیستان، بلوچستان، شمال هرمزگان، نیمه غربی و جنوبی فارس و نیمه شرقی بوشهر ادامه دارد.
همچنین روز دوشنبه نیمه جنوبی سیستان، بلوچستان، فارس، بوشهر، کهجیلویه و بویراحمد، چهارمحال، بختیاری، غرب و مرکز کرمان و شرق خوزستان ادامه یافت.

تاثیر خطر نیز وقوع سیل، طغیان رودخانه ها، طغیان گسترده، سیلابی شدن منازل در مناطق آسیب پذیر، اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش دید، احتمال تخریب پل ها و مسدود شدن جاده ها، آسیب رساندن به صنعت کشاورزی، شکستگی است. درختان و تیرهای برق

سازمان هواشناسی به تخلیه شهروندان از مناطق حادثه خیز مانند بستر رودخانه ها و مسیل ها برای مقابله با خسارات احتمالی به تمامی دستگاه های امدادی و اجرایی مانند استانداری ها، شهرداری ها، راهداری ها، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و غیره توصیه کرد.

همچنین تمیز کردن کانال‌ها و آبراه‌ها، بازگشایی پل‌ها و نظافت منازل، پرهیز از تردد و توقف در حاشیه جاده‌ها و جمع‌آوری ابزار و وسایل از اطراف رودخانه‌ها، پرهیز از تردد به مناطق حادثه‌خیز، عدم جابجایی عشایر و جمع‌آوری احشام از رودخانه‌های فرعی. از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.