واردات ۲۰۰ هزار تن روغن خام به کشور/ سیاست آزادسازی قیمت گندم و روغن جهادی است


معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از واردات ۲۰۰ هزار تن روغن خام به کشور برای تامین نیاز کشور خبر داد و تاکید کرد: تا آخر این هفته بازار روغن به تعادل می رسد.

به گزارش ایلنا، عباس عسکرزاده با اعلام این خبر گفت: حدود همین مقدار روغن خام هم به کارخانه‌های روغن داده شده تا تولید را انجام دهند.

وی با بیان اینکه یکشنبه و دوشنبه این هفته نیز برای رفع نیاز مصرف‌کنندگان بیش از ۶۰۰۰ تن روغن توزیع شد، اظهار داشت: تنظیم بازار روغن و گندم و آرد در شرایط کنونی تورم جهانی و مساله مربوط به خشکسالی و جنگ روسیه و اوکراین، نیاز به عزم ملی، انضباط اجتماعی و مراقبت دارد تا خانه‌ها به انبار این محصولات تبدیل نشود.

معاون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بر اساس سیاست جدید دولت سیزدهم، یارانه‌ها دیگر به ابتدای خط رسیده و به بازرگانان و دلالان داده نمی‌شود، اظهار داشت: برای جلوگیری از قاچاق محصولات استراتژیک مانند گندم و آرد، یارانه به خود مردم پرداخت می‌شود.

عسکرزاد با تاکید بر اینکه با پرداخت یارانه مستقیم به مردم، قدرت خرید آنان افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: با اجرای سیاست اصلاح قیمت و تغییر در نظام توزیع یارانه‌ها توسط دولت، تولیدکنندگان آرد و روغن نیز باید بهره‌وری خود را افزایش دهند و محصولاتی با کمیت و کیفیت بیشتر تولید کنند.

وی درباره کمبود مقطعی روغن در کشور خاطرنشان کرد: بخشی از کمبود روغن به روند توزیع این محصول از کارخانه‌های روغن به سیستم‌های توزیع به مصرف‌کنندگان برمی‌گردد که دچار اختلال و انحراف شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: چرخ صنعت بر شانه تولیدکنندگان است و ما انتظار داشتیم در شرایط اصلاح قیمت‌ها و کمبود جهانی، کارخانه‌های روغن در تولید و توزیع این محصول با دولت و مردم همراهی می‌کردند و روغن را نگه نمی‌داشتند در حالی که آنان حبس مالی کردند تا زیان ندهند.  

عسکرزاده قاچاق را از دیگر دلایل کمبود روغن در بازار دانست و ابراز داشت: در این شرایط، قاچاق محصولاتی مانند روغن و آرد ۱۰ تا ۲۰ برابر سال قبل شد به طوری که ما داشتیم امنیت غذایی کشورهای همسایه را تامین می‌کردیم.

وی درباره آزادسازی قیمت گندم و آرد بیان کرد: میزان مصرف سالانه کشور  ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم است که نزدیک به هشت میلیون تن آن از محل تولید داخل و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، در گذشته، نیاز گندم ایران از روسیه و اوکراین تامین می‌شد، اما اکنون با درگیری این دو کشور، مجبوریم گندم مورد نیاز را از کشورهای آرژانتین، برزیل و آلمان وارد کنیم.

عسکرزاده افزود: در حالی که گندم مورد نیاز با این مشقت برای تبدیل به آرد وارد کشور و کارخانه‌های آردسازی می‌شود، بخشی از آن به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود یا به صورت قانونی و در قالب محصول جانبی مانند ماکارونی از کشور خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۳ تا ۱۴ میلیارد دلار مصرف گندم، جو، روغن و نهاده‌های دامی داشتیم، یادآور شد: با استمرار خشکسالی بدون در نظر گرفتن تورم جهانی و جنگ روسیه و اوکراین، پیش‌بینی بر این بود که امسال ۲۰ میلیارد دلار از این محصولات وارد کشور شود.

معاون وزارت جهاد کشاورزی از آزادسازی قیمت گندم و روغن و سیاست اصلاح قیمت‌ها از سوی دولت سیزدهم دفاع کرد و اقدام وزیر جهاد کشاورزی را در این زمینه، جهادی خواند.

عسکرزاده با اشاره به تشکیل قرارگاه امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در قالب این قرارگاه که از تمام نهادهای دولتی و بخش خصوصی و تشکل‌ها حضور دارند، درباره تصمیم دولت مبنی بر اصلاح قیمت‌ها صحبت کردیم. 

وی با بیان اینکه سیاست دولت سیزدهم از زمانی که سکان کشور را برعهده گرفته است، خروج از اقتصاد قاچاق پایه و هدفمندسازی یارانه‌ها است، گفت: انصاف نیست منابع ارزی که با مشقت زیاد با فروش محصولاتی مانند نفت و کالاهای کشاورزی به دست می‌آید تا صرف تامین واردات محصولاتی اساسی مانند روغن، گندم و نهاده های دامی مورد نیاز کشور شود، رها و یک عده سودجو بهره آن را ببرند.

وی اضافه کرد: در ابتدای امسال ما توانستیم سه میلیارد تومان برای تامین کالاهای اساسی کشور تامین کنیم.