واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از آنفولانزا ضروری است


رئیس مرکز بهداشت دزفول با اشاره به شیوع ویروس آنفلوانزا گفت: واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از آنفولانزا ضروری است.

محمدعلی شفیع نیا با بیان اینکه آنفولانزا یک بیماری شدید ویروسی و تنفسی است، افزود: این بیماری سه روز قبل و هفت روز پس از شروع علائم قابل انتقال است.

وی ادامه داد: ویروس آنفلوانزا در طول سال وجود دارد اما در شرایط خاص ممکن است شدت و میزان شیوع آن افزایش یابد.

چاوی ​​نیا بازگشایی مدارس را یکی از عوامل افزایش شیوع آنفلوآنزا دانست و گفت: با شروع مدارس افرادی که در خانه بودند دور هم نشستند و این امر به افزایش شیوع این بیماری کمک کرد.

رئیس مرکز بهداشت دزفول گفت: شیوع ویروس آنفلوانزا در شهرهای سردسیر، اماکن و مکان های بسته مانند سیستم های حمل و نقل مانند اتوبوس و تاکسی بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه دوره کمون این بیماری بین افراد مختلف بین یک تا دو روز است، افزود: آنفولانزا در دوره نهفته نیز قابل انتقال است به طوری که ممکن است علائم خاصی نداشته باشد.

شوینیا روپوسی دست دادن، سرفه و عطسه را از عوامل انتقال آن دانست و گفت: تب، سردرد، ضعف و بی حالی از علائم این بیماری است، اما افراد ضعیف و نقص ایمنی ممکن است به برخی علائم دیگر مانند آبریزش بینی نیز مبتلا شوند. و گلو درد

پروتکل های بهداشتی کرونا و آنفولانزا یکسان است

رئیس مرکز بهداشت دزفول با ارائه راهکارهای پیشگیری از آنفلوآنزا بر رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی بیماران و سایرین تاکید کرد و گفت: مردم به طور حتم باید فاصله یک و نیم متری را به ویژه در محیط های بسته رعایت کنند.

وی بر لزوم پوشیدن پوزه، شستن دست ها و خودداری از دست دادن و بوسیدن تاکید کرد و افزود: دست های آلوده می تواند باعث انتقال ویروس به دیگران شود، بنابراین شستن موثر دست ها باید حداقل به مدت ۲۰ ثانیه رعایت شود.

شوی نیا تصریح کرد: افراد هنگام دست دادن با دیگران از دست زدن به صورت و بینی خودداری کنند و در صورت وجود از محلول های الکلی برای ضدعفونی استفاده کنند.

وی افزود: در هنگام سرفه یا عطسه از دستمال تمیز و بهداشتی استفاده کنید و در صورت در دسترس نبودن دستمال از آرنج بسته عطسه و سرفه کنید.

همه باید هر سال واکسن آنفولانزا بزنند

رئیس مرکز بهداشت دزفول واکسیناسیون را موضوعی بسیار مهم در پیشگیری از آنفولانزا دانست و گفت: همه افراد به ویژه مبتلایان به نقص ایمنی باید سالانه واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.

وی بهترین زمان واکسیناسیون را اواسط شهریور تا اواسط پاییز عنوان کرد و افزود: ابتلا به بیماری های ویروسی مانند آنفولانزا و کرونا ایمنی کامل ایجاد نمی کند و در صورت عفونت بسیار کوتاه مدت مصونیت ایجاد می کند.

شوی نیا گفت: فرد می تواند از دو هفته تا یک ماه پس از ابتلا به آنفولانزا واکسینه شود تا دوباره به این بیماری مبتلا نشود.

به بیماران مبتلا به ایدز، هموفیلی، تالاسمی، بیماران دیالیزی، سالمندان، دیابتی ها و افرادی که تحت پیوند عضو قرار گرفته اند توصیه کنید واکسن آنفولانزا سالانه را انجام دهند.

رئیس مرکز بهداشت دزفول همچنین از مادران باردار خواست که از ابتدای بارداری تا ۴۲ روز پس از تولد واکسن آنفولانزا دریافت کنند و گفت: همه پرسنل بهداشتی و درمانی در رابطه با بیماران باید هر ساله واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.

وی افزود: واکسن آنفلوانزا در مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول برای مبتلایان به بیماری های زمینه ای تهیه شده است. سایر افراد نیز می توانند این واکسن را از طریق داروخانه ها دریافت و تزریق کنند.

شوی نیا تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا هر ساله به طور اختصاصی برای آن سال تولید می شود و دارای نمونه داخلی و خارجی است.