وضعیت امروز خوب نیست اما نسبت به سال گذشته امیدوارکننده است/ ما وارث چالش های بزرگ هستیم


وضعیت امروز خوب نیست اما نسبت به سال گذشته امیدوارکننده است

رویداد ۲ به گزارش خبرنگار ایلنا، سید رضا فاطمی امین در جلسه پاسخگویی در صحن علنی مجلس با تسلیت حادثه ناگوار شاهچیراگ گفت: آقای رئیس جمهور خواستند در این جلسه حضور داشته باشند و پیام دادند. در این نامه آمده است که ضمن قدردانی از همراهی نمایندگان با دولت مردمی و تاکید بر عزت و حیثیت مجلس و اختیارات قانونی آن، خواستم شخصاً در جلسه تشریح اقدامات وزیر صمت شرکت کنم. لذا به دلیل مصادف شدن با سفر نخست وزیر ارمنستان و میزبانی ایشان از اینجانب امکان حضور وجود نداشت. با توجه به اقدامات مثبت در یک دوره یک ساله در حوزه های مختلف از نمایندگان رای دهنده انتظار دارم امکان ادامه خدمت این مدیر پاک و تحول آفرین را فراهم کنند تا با بهره مندی از نظرات و انتقادات به اقدامات خود ادامه دهد. از نمایندگان، به ویژه درخواست کنندگان استیضاح.

و ادامه داد: همکاران عزیزم ما در یک کشتی هستیم. دولت و مجلس انقلاب با کمک آنها مشکلات کشور را حل کنند. من نقاط ضعفی دارم که می پذیرم و پاسخ هایی برای بیان دارم. چه چیزی به دست آوردیم؟ این رشته پر از چالش ها و مشکلات است. ثبات اداری وجود ندارد و چالش های عظیمی با تغییر مدیریت انباشته شده است. ما وارث چالش های عظیم هستیم. اعتراف می کنم هنوز مشکلاتی وجود دارد، اما آن را در اولویت قرار دادم.

و فاطمی امین افزود: البته یک خبر خوب برای شما بازیگران دارم. بحث اول گوردو است. خودرو شرایط غم انگیزی است که نه من، نه شما، مردم و نه مقام معظم رهبری از آن راضی هستیم. من می توانم کنار بایستم و از خودروسازان انتقاد کنم و می توانم کار کنم. من راه دوم را انتخاب کردم.

وی گفت: صنعت خودروسازی ایران باید اصلاح شود، اما خبر خوب این است که این روند به خوبی پیش می رود. شما حرکت را می بینید، نه وضعیت را. وضعیت امروز خوب نیست اما نسبت به سال گذشته امیدوارکننده است. حل مشکلات چند دهه ای در یک سال ممکن نیست. ما روی ثبات تولید تمرکز کردیم. سال گذشته سازمان بازرسی کل کشور گزارشی تهیه کرد. خودرو محصولی است که روزانه ۵۰۰ هزار دستگاه تولید می شود و در صورت مفقود شدن بخشی از آن، خودرو در کف پارکینگ قرار می گیرد. اینها اتفاقاتی است که دو هفته پیش قرعه کشی کارخانه خودروسازی سایپا را حذف کردیم، دلیل این امر جلوگیری از رانت و کلاهبرداری است.

فاطمی امین گفت: امروز خودروسازان به دنبال خرده فروشی هستند و این یعنی افزایش تولید. تا زمانی که تولید را بهبود ندهیم مشکلات ما حل نمی شود. همه ما به کیفیت اعتراض داریم. اما آیا این چیزی است که در یک یا دو ماه قابل حل است؟ ما پروژه را شناسایی کرده ایم و این حرکت به سمت پیشرفت است. در بحث انحصار سهم سازندگان بدون احتساب ایران خودرو و سایپا ۷ درصد بود که امروز به ۱۵ درصد رسیده است. کار انجام شد.


بیشتر بخوانید: فاطمی امین روزانه میلیون ها دلار از جیب سهامداران خودرو به دلالان می دهد


وزیر صامت خطاب به رئیس مجلس گفت: من خواهان برخورد قانونی هستم، گفتند دوستان من در واردات مواد غذایی دست دارند. اگر این موضوع ثابت شود استعفا می دهم و در غیر این صورت اقدام قانونی خواهم کرد.

فاطمی امین گفت: دوستان عزیز همه شما هپکو و هفت تپه را به یاد دارید. اگر شرکت های ایران خودرو و سایپا به شیوه هپکو تحویل شوند، هزاران شرکت هپکو ایجاد می شود. من مسئول صنعت هستم. پس شکی نیست قیمت گذاری را به وکالت دادگستری واگذار کردم. تا مرداد دنبال قیمت بودیم. ایران خودرو و سایپا را اعلام کردیم اما یک مشتری به ایران خودرو آمد.

وی ادامه داد: بخشی از مشکلات خودرو متعلق به دولت بود. زمانی که من مسئولیت را بر عهده گرفتم، ما هر روز اعتصاب می کردیم. یک بحث کاهش معوقات است. گارانتی خودرو از دو سال به سه سال افزایش یافته است. در زمینه جوردو چند نکته را می توان گفت. من خودم به بهبهان سفر کردم. همه ما دچار تصادف می شویم، اما جاده، پلیس و مردم هم نقش دارند. من هم تصادف کردم. اما نمی خواستم فقط انتقاد کنم، زیر بار مشکل گشایی افتادم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه معدن تاخیر زیادی داریم. ما مثل ثروتمندی هستیم که زمین دارد اما نمی داند این زمین چه امکاناتی دارد اما می خواهد آن را رها کند. ما در کشف عقب هستیم. در عرض یک سال نتایج اکتشاف در خراسان جنوبی انجام شد و ذخایر سنگ آهن، مس و طلا به دست آمد. اولین چیزی که روی آن تمرکز کردیم بحث زمین شناسی بود. ۳۲۰ مصوبه داشتیم که بعضاً متناقض بود و باعث رانت می شد و همه را لغو کردیم.

وی افزود: یکی از بزرگترین اقدامات این است که ما متعهد به توجه به بهره وری فنی در مزایده های معدن هستیم. قبلا هرکس پول داشت سر کار می رفت. برای اولین بار در یک مزایده معدن یک درجه فنی اضافه کردیم. این کار خیلی بزرگی بود.

فاطمی امین گفت: در خصوص ماشین آلات تولید ماشین آلات معدنی ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. این به معنای افزایش فعالیت معدن است. ۳۰ بسته سرمایه گذاری را در مزایده اعلام کردیم. ۱۰۰۰۰ حراج دیگر در ماه فوریه و ژوئن سال آینده برگزار می شود.

وی ادامه داد: وی افزود: ۳۰۰۰ مین ناشناس داریم که دست آنها مشخص نیست. این یعنی مبارزه با فساد که به ۳۰۰ رسیده است. رفتیم همه رانت های قبلی را دیدیم که از این رانت استفاده کردند. نامه ها کاملاً الکترونیکی شمارش می شد. برداشت را با پهپاد کنترل کرده ایم تا حق ملت ضایع نشود. در بحث فولاد هم گفته می شود که انحصار دولت در فولاد وجود دارد. ۹۴ واحد فولادی داریم که وزارت حراست تنها در یک واحد آن یعنی فولاد مبارکه سهام دارد. ما ۱۷ درصد سهام داریم.

خبر تموم شد…