وضعیت تهران در روز اعتصاب عمومی چگونه بود؟


اعتصابات سراسری امروز در تهران

رویداد ۲۴ معترضان در ایران به مدت سه روز در روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ نوامبر به اعتصاب و اعتراض فراخوان داده بودند. و عده ای از مردم در کامنت ها نوشتند که این رسانه همه وقایع تهران را پوشش نداده و به همین دلیل گزارش درست و دقیقی ارائه نشده است و به همین دلیل خبرنگار الحدث ۲۴ در میدان شهر بین ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ ظهر که در حالت عادی بود همه اصناف معمولاً مشغول فعالیت هستند و با عکاسی از خیابان های اصلی شهر وضعیت کاری هر منطقه را در این بازه زمانی نشان دادند.

این گزارش چیزی جز اطلاعیه ای درباره این تاریخ و در همان ساعت نیست و ممکن است وضعیت این محله ها بعد از این ساعت در شرایط متفاوتی باشد.

هدف این گزارش روایتی صادقانه و واقعی است و مشاهدات عینی خبرنگار الحدث ۲۴ موید آن است که حداقل ۵۰ درصد از فعالیت های تجاری در محله های مختلف مرکز تهران یا به طور کامل متوقف شده و یا تا حدی متوقف شده است. در بسیاری از موارد، مشاغل به صورت عادی فعالیت می کردند و خللی در وضعیت کار ایجاد نمی شد.

وضعیت خیابان ها در همه جهات عادی، روان و عاری از حضور تظاهرکنندگان بود و مانند روزهای گذشته جز در میدان ولیعصر و شرایط شهر امکان تجمع نیروهای امنیتی و انتظامی وجود نداشت. در وضعیت بی ثباتی قرار داشتند. شرایط کاملا طبیعی

خیابان سهروردی جنوبی امروز ۴ آبان ۱۴۰۱

بازار تهران، گذر کاشانی امروز ۴ آبان ۱۴۰۱

وضعیت تهران در ۲۴ آبان

در برخی از مناطق تهران تظاهرات خیابانی صورت گرفت و اقدامات به خشونت کشیده شد. به خصوص در خیابان سپهسالار و خیابان جمهوری اوضاع بسیار آشفته بود. و خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی نوشت: «در برخی از کوچه‌های خیابان سپهلار بین تعداد انگشت شماری از مردم و نیروهای امنیتی تعقیب و گریز وجود دارد».

درگیری در برخی مناطق به متروی تهران کشیده شد و در مترو نیز تیراندازی شد. ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد مردم در مترو از تیراندازی فرار می‌کنند و برخی از آنها له می‌شوند.

درگیری بین ماموران امنیتی و تظاهرکنندگان در متروی تهران

ایسنا گفت: در برخی مناطق این شهر کوکتل مولوتف به سمت نیروهای ویژه پرتاب شد. در پی اعتراضات خیابانی امروز، تعداد بازداشت‌ها افزایش یافته است.

یادداشت های رویداد۲۴ نشان می دهد که در بیشتر مناطق تهران اعتراضات گسترده ای برگزار نشد، شهر چندان آشفته نبود و در بزرگترین تجمعات ۵۰ نفر در خیابان ها حضور داشتند. این در حالی بود که تعداد نیروهای امنیتی در میادین اصلی شهر بسیار بیشتر از معترضان بود و تهران نسبت به هفته های گذشته روزهای آرامی را سپری می کرد.

اکثر تجمعات در خیابان لپاوی نژاد، شهرک غرب خیابان جمهوری و خیابان سپهسالار بود که بین تظاهرکنندگان و نیروهای گارد ویژه تعقیب و گریز صورت گرفت.

در بازار برخی از شرکت ها فروشگاه های خود را بستند و به اعتصاب کنندگان پیوستند. ایسنا در گزارشی از وضعیت امروز تهران نوشت: «شرکت های ملاصدرا، امیرآباد، امین حضور و گردنه علاالدین تا ظهر امروز باز بودند، اما از ظهر به بعد تعطیل بودند».

در رسانه های فارسی زبان خارج از کشور از جملاتی مانند بازاریان که به اعتصابات ملی می پیوندند استفاده می شد اما واقعیت نشان می دهد چنین اتفاقی نیفتاده حداقل تا ظهر امروز در تهران و مغازه ها خبری نبود. ساعت ها تعطیل بود فقط چند ساعت ظهر و اوایل شب چون مغازه ها باز بودند و اعتصاب نشد. البته این به معنای رضایت مردم از شرایط موجود نیست. مانند هر افسردگی دیگری، بحث هایی در مورد نارضایتی عمومی وجود دارد.

البته در گزارش تهیه شده توسط ایسنا نوشته شده بود که هولیگان ها در خیابان بودند و مردم و کسبه را تهدید می کردند و به همین دلیل کسب و کار مردم تعطیل شد. در گزارش ایسنا آمده است: بازار تا حدود ظهر امروز فعال بود، اما به محض وقوع تحرکات و تجمعات در این منطقه، مغازه ها برای حفظ امنیت منطقه و جلوگیری از هرگونه تخریب و ضرر مالی، مغازه های خود را تعطیل کردند. “

خبر تموم شد…