پاسخ به سه سوال اساسی در مورد بحران بزرگ در شرق آسیا


بحران بزرگ شرق آسیا

رویداد ۲ به گزارش فرارو به نقل از الجزیره. در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره خودمختار تایوان، چین بزرگترین مانورهای نظامی خود را در اطراف این جزیره آغاز کرد و شروع به پرتاب موشک های بالستیک و استقرار ده ها جنگنده و کشتی جنگی کرد.

پکن سفر پلوسی به تایوان را که آن را قلمرو چین می داند، اقدامی تحریک آمیز، خطرناک، بی پروا و غیرمسئولانه از سوی آمریکا علیه چین دانست. گفته می شود که تمرینات نظامی چین که از روز پنجشنبه آغاز شده و تا یکشنبه ادامه خواهد داشت، با هدف نشان دادن عزم پکن برای حفظ “حاکمیت و تمامیت ارضی” خود است.

تمرین‌های نظامی تنش‌ها را در منطقه تشدید کرد و ژاپن گفت که چندین موشک شلیک شده توسط نیروهای چینی در منطقه انحصاری اقتصادی این کشور فرود آمد. اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) نیز هشدار داد که وضعیت خطرناک کنونی در صورت اشتباه محاسباتی به رویارویی جدی و آشکار بین قدرت‌های بزرگ منجر خواهد شد که عواقب آن غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود.

در همین حال، تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان اواخر روز پنجشنبه بیانیه‌ای صادر کرد و از جامعه بین‌المللی خواست به پایان دادن به “اقدامات نظامی یکجانبه و غیرمنطقی چین” کمک کند. وی همچنین گفت که تایوان درگیری ایجاد نخواهد کرد، اما قاطعانه از حاکمیت و امنیت ملی خود دفاع خواهد کرد.

با تشدید اصطکاک، در اینجا به سه سوال اصلی پاسخ داده می شود.

مانورهای نظامی چین چقدر نگران هستند؟

رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند که رزمایش‌های دریایی و هوایی مستقیم در شش منطقه در اطراف تایوان در ۱۸۰ کیلومتری سواحل چین برگزار می‌شود. به گزارش شبکه تلویزیونی دولتی چین، بیش از ۱۰۰ هواپیما از جمله جنگنده و بمب افکن و ۱۰ کشتی جنگی در این رزمایش شرکت دارند.

تایوان این مانور را محکوم کرد و اعلام کرد که در نتیجه این مانور، آب های سرزمینی تایوان نقض شده و این وضعیت به محاصره دریایی و هوایی جزیره تبدیل می شود. مقامات تایوان همچنین از کشتی‌ها و هواپیماهایی که در این منطقه سفر می‌کنند خواسته‌اند مسیرهای جایگزین پیدا کنند و روز پنجشنبه ده‌ها پرواز در فرودگاه تائویوان در شهر مرکزی چین تایپه را لغو کردند. به گزارش رسانه های محلی، خطوط هوایی کره جنوبی و خطوط هوایی آسیانا نیز به دلیل تمرینات نظامی چین، خدمات خود به تایوان را برای یک یا دو روز متوقف کرده اند.
آیا چین می تواند به تایوان حمله کند و این حمله چقدر سخت است؟

کارشناسان در اظهار نظر در روزنامه دولتی چین، گلوبال تایمز، از رزمایش اخیر چین به عنوان تمرینی برای “اتحاد مجدد چین و تایپه” یاد کردند. در صورت بروز درگیری نظامی، این احتمال وجود دارد که برنامه های عملیاتی در حال اجرا مستقیماً به عملیات رزمی منتقل شوند. علیرغم این لفاظی ها، اکثر کارشناسان می گویند نه چین و نه ایالات متحده خواهان جنگ با تایوان حداقل در کوتاه مدت نیستند.

بانی گلاسر، مدیر برنامه آسیا در صندوق آلمانی مارشال ایالات متحده گفت: “چین به دنبال هشدار دادن به ایالات متحده و تایوان در مورد اقدامات اضافی است که خطوط قرمز چین را به چالش می کشد. آنها توانایی های نظامی خود را برای محاصره نشان می دهند.” این کشور تایوان است، اما شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، خواهان جنگ با ایالات متحده نیست و تصمیمی برای حمله به تایوان ندارد.

با این حال، حتی اگر چین که بزرگترین قدرت نظامی جهان را در اختیار دارد و به سرعت در حال مدرنیزه کردن ارتش خود است، بخواهد تایوان را به زور تصرف کند، چنین اقدامی با خطرات بزرگی همراه است. به گفته ناظران، نیروهای این کشور باید با بیش از ۱۰۰ هزار سرباز از تنگه تایوان عبور کنند و طی آن با بمباران هوایی و دریایی مواجه خواهند شد.

اگر نیروها بتوانند به سواحل تایوان برسند، فرود آمدن برای آنها دشوار خواهد بود، زیرا سواحل ناهموار این سواحل به چین فرصت کمی برای تخلیه پرسنل زرهی، کشتی ها، تانک ها و توپخانه می دهد. همچنین این خطر وجود دارد که تهاجم به درگیری بزرگتر بین چین و ایالات متحده منجر شود.

اگرچه ایالات متحده به طور رسمی تایوان را به عنوان یک کشور جداگانه به رسمیت نمی شناسد، طبق قانون روابط تایوان در سال ۱۹۷۹ موظف است به این جزیره در دفاع از خود کمک کند. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده در ماه می گذشته اشاره کرد که واشنگتن به شدت از تایوان در صورت تجاوز چین دفاع خواهد کرد.

در حالی که بایدن حمایت ایالات متحده از تایوان را با زبان ارزش ها، یعنی دفاع از دموکراسی در برابر استبداد ابراز کرده است، بسیاری از کارشناسان اشاره کرده اند که این جزیره از نظر استراتژیک برای واشنگتن نیز مهم است.

جان تافل درایر، یک فعال سیاسی می گوید: “این مهم است زیرا تایوان بخشی از اولین زنجیره دفاعی جزیره در برابر تهاجم ارتش آزادیبخش خلق چین است. استراتژیست های نظامی چینی از تایوان به عنوان حلقه ای در زنجیره جلوگیری از عقب نشینی ارتش چین استفاده می کنند.” دانشمند و استاد علوم در دانشگاه میامی. گفته می شود که اولین زنجیره جزیره وجود دارد. کنترل چین بر تایوان همچنین به معنای دسترسی به بندر بسیار مهم Kaohsiung است که دروازه اقیانوس آبی و اقیانوس آرام است. گوام، قلمرو ایالات متحده، در نیمه راه هاوایی واقع شده است. به او “.

اگرچه جمهوری خلق چین هرگز بر تایوان حکومت نکرده است، اما این جزیره ۲۳ میلیون نفری را بخشی از خاک خود می داند. دولت چین به شدت به تمامی تماس های رسمی بین تایپه و واشنگتن اعتراض دارد و سفر پلوسی به تایوان را که یک سیاستمدار آمریکایی است که به طور سنتی مواضع سختی را در قبال دولت چین اتخاذ کرده است، تحریک آمیز و نقض چینی ها می داند. حاکمیت توسط پکن

سفر پلوسی همچنین در زمان حساسی برای چین در داخل کشور انجام می شود، درست چند هفته قبل از دیدار رهبران حزب کمونیست در بیستمین کنگره این حزب، که شی جین پینگ معتقد است راه را برای تمدید دوره سوم ریاست جمهوری او هموار می کند. شی در تماس تلفنی اخیر با بایدن به رهبر آمریکا هشدار داد که «با آتش تایوان بازی نکند» و تاکید کرد که قاطعانه با استقلال تایوان و مداخله نیروهای خارجی مخالف است.

تحلیلگران می گویند که سفر پلوسی به تایوان احتمالاً به روابط تیره بین پکن و واشنگتن آسیب بیشتری وارد می کند و تنش ها را در سراسر تنگه تشدید می کند.

هنری هوی یائو، مدیر مرکز چین و جهانی شدن در پکن گفت: «این اقدام واقعاً بدی از سوی پلوسی بود، زیرا در زمانی رخ داد که روابط دوجانبه بین ایالات متحده و چین در پایین ترین سطح خود قرار داشت. من متوجه شدم که جهان از اپیدمی (کرونا)، بحران اوکراین و بحران انرژی رنج می برد.

وی در گفت و گو با الجزیره افزود: این سفر نه تنها به روابط آمریکا و چین لطمه می زند، بلکه برای روابط بین تنگه ای نیز بحرانی جدی ایجاد می کند و فکر می کنم این سفر پیامدهای زیادی در آینده خواهد داشت.