پاییز خشک و کم بارندگی در انتظار ایرانیان است/ دو عامل دخیل در بروز تنش آبی در کشور


خشکسالی بی سابقه در ایران

رویداد ۲۴ صادق زیان رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: پیش بینی ها نشان می دهد که بارندگی های پاییزی کمتر از حد معمول خواهد بود و تاکنون بارندگی خوبی نداشته و بسیار کم بوده است.

دیان اضافه کرد: پیش بینی می شود در آبان ماه نسبت به بلندمدت بارندگی کمتری داشته باشیم البته کمبود بارندگی به معنای عدم بارندگی نیست بلکه به معنای بارش کمتر است. این میانگین بلند مدت است.

وی درباره میانگین بلندمدت بارندگی در پاییز گفت: معمولاً ۲۵ درصد از کل بارندگی سال را در پاییز به دست می آوریم، یعنی یک چهارم بارندگی سال در پاییز اتفاق می افتد که دراز مدت است. میانگین مدت بارندگی در پاییز حدود ۶۸ میلی متر است و انتظارات حاکی از آن است که امسال کمتر از این میزان خواهد بود.

وی بیان کرد: میزان بارشی که باید از ابتدای فصل پاییز رخ می داد در بلندمدت به طور متوسط ​​حدود ۴ میلی متر است در حالی که تا کنون به طور متوسط ​​۸ دهم میلی متر در کشور بارندگی داشته ایم. در این مدت که قرار بود از پاییز سال گذشته تا کنون حدود ۴ میلی متر بارندگی داشته باشد که فقط ۸ دهم آن بارندگی داشته و پیش بینی می شود این کاهش بارندگی برای مدت طولانی ادامه داشته باشد اما امیدواریم از نیمه دوم در آذرماه بتدریج بارندگی به حالت نرمال خود پیش خواهد رفت و به نظر می رسد بارش در زمستان نرمال باشد.

رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی تاکید کرد: دو سال متوالی شاهد کم بارشی بوده ایم، یعنی سال گذشته و سال قبل که سالی استثنایی و بسیار کم بود و امسال نیز ادامه یافت و شرایط را سخت کرد. منابع آب، بنابراین حتی اگر باران های زمستانی معمولی داشتیم، نمی توان انتظار داشت که این دو سال کم بارش را جبران کنیم.

وی بیان کرد: بهترین راه برای گذراندن این مرحله از مدیریت منابع آب صرفه جویی در هزینه ها در دو مصارف شهری و کشاورزی، مدیریت صحیح کشاورزی و تغییر الگوی کشاورزی است و همه این موارد می تواند دست به دست هم دهد تا آب را کاهش دهد. مصرف.. بودن

استفاده از منابع آب متناسب با ظرفیت کشور نیست

یوسف خلج امیرحسینی کارشناس امور منابع آب نیز در خصوص راهکارهای برون رفت از شرایط بد آبی کشور گفت: برنامه ریزی و مدیریت صحیح منابع آب، تعدیل الگوی مصرف و کاهش بازدهی آب راهکارهای برون رفت از این وضعیت است. وضعیت آب شرایط کنونی منابع آبی که بارها گفته شده اما به آن عمل نشده است، ما از منابع آبی در کشور به خوبی استفاده نمی کنیم، همچنان به هدر رفت آب در مسیر سیل در کشاورزی و استفاده از کشاورزی نامناسب با شرایط آب و هوایی و منابع آبی عامل دیگری است که بر روی سطح نازک منابع آبی با وجود هشدارهای فراوان در مورد کمبود آب تاثیر می گذارد، اما همچنان به دنبال کشت محصولات جاذب آب مانند یونجه یا خربزه هستیم که به اندازه کافی ندارند. ، کوتاه نمی آییم.


بیشتر بخوانید: ایران در حال خشک شدن است; چه مناطقی تخلیه شده است؟


توزیع نامناسب صنایع آبزی در کشور

خیلج امیرحسینی افزود: از سوی دیگر توزیع نامناسب صنایع مصرف کننده آب در کشور نیز مشکل ساز است. به بدنه منابع آبی فشار می آورند، مثلاً در استان یزد صنعت فولاد بسازید یعنی چه؟ استان یزدی که در تامین آب آشامیدنی مشکل دارد با راه اندازی کارخانه های آب موافقت می کند و پس از آن برای تامین آب مورد نیاز خود مجبور به انتقال آب از نقطه دیگری می شوند که باعث تنش های اجتماعی در مبدا و مقصد می شود. مسیر متأسفانه برنامه ریزی و مکان یابی اشتباه صنایع توزیع خواهد بود.

ایران در مصرف آب از کشورهای پرآب بهتر است

این کارشناس منابع آب درباره سرانه مصرف آب در کشور گفت: اگرچه از نظر منابع آبی مشکل داریم اما سرانه مصرف آب در کشور بسیار بیشتر از کشورهایی است که در این زمینه مشکلی ندارند. آمارها نشان می دهد که سرانه مصرف آب در ایران حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ مترمکعب است که در تهران گاهی به ۲۲۰ مترمکعب می رسد در حالی که ایران کشوری است که از مشکلات آبی رنج می برد و در کمربند خشک دنیا قرار گرفته است. میانگین بارندگی آن کمتر از ۲۵۰ میلی متر است در سال در مقایسه با کشورهای پرآب، آب بیشتری مصرف می کنند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال آلمان از نظر بارندگی و منابع آبی مشکلی ندارد، اما مصرف آب در ایران بیشتر از آن کشور است، شاید به این دلیل که قیمت آب واقعی است و همه متعهد هستند، اما کشور برای آن نفت دارد، تمام بخش های انرژی یارانه ای دارد که منجر به مصرف بی رویه می شود، البته رساندن آب یا انرژی به قیمت واقعی در کشور مشکلات خاص خود را دارد که باید توسط کارشناسان بررسی شود.

مشارکت کارگران در بروز تنش آبی در کشور

امیر حسینی بای درباره نقش تغییر اقلیم در روند فعلی منابع آبی گفت: در دستیابی به شرایط فعلی آب هم عدم مدیریت صحیح منابع و هم تغییر اقلیم نقش دارد. از طرفی جمعیت نیز رو به افزایش است. البته روز به روز نباید آب و هوای کشور را فراموش کرد که جمعیت کشور قبل از انقلاب ۳۶ میلیون نفر بود و در برخی مناطق کشور نیز شاهد خشکسالی بودیم تا اینکه باعث تخریب برخی روستاها و آبادی ها شد. این قانون طبیعت است، اما مشکل الان این است که همان شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی همچنان وجود دارد، اما جمعیت دو برابر شده است، یعنی جمعیت ۳۵ میلیونی به ۸۵ میلیون رسیده است، همین نسبت مصرف آب و ذخایر غذایی آن افزایش یافته است و اکنون اگر نخواهیم نسبت به منابع آبی خود به درستی عمل کنیم، قطعا با مشکل کم آبی مواجه خواهیم شد.

وی بیان کرد: با توسعه شهرنشینی سبک زندگی و مصرف منابع آبی تغییر کرد، مردم با رسیدن به روستاها شاید هفته ای یک بار دوش می گرفتند و در کمد استحمام می کردند یا از حوض آب استفاده می کردند. آب، اما امروزه حداقل ۸۰ ۹۰ درصد مردم هر روز دوش می گیرند و حتی نحوه دوش گرفتن ما تغییر کرده است به طوری که از لحظه ورود به حمام تا زمانی که از دستشویی خارج می شویم، آب باز است، این روش قطعا جواب نمی دهد. در درازمدت کشور با چالش کم آبی مواجه خواهد شد

این کارشناس منابع آب گفت: در بخش کشاورزی نیز شرایط بسیار نامناسبی است، جمعیت افزایش یافته و تامین غذای این گروه به منابع آبی وابسته است، از سوی دیگر کشاورزی گسترش یافته و روش کشاورزی نیز گسترش یافته است. . در این منطقه تغییر کرده است، اما روش آبیاری سنتی باقی مانده است. در گذشته سطح محدودی از زمین را با بیل و گاوآهن شخم می زدند اما امروزه با استفاده از ماشین آلات کشاورزی مکانیزه توانسته ایم سطح وسیعی از مزارع را زیر کشت ببریم. اما روش آبیاری ما هنوز قدیمی است که باعث افزایش مصرف آب و هدر رفتن منابع آب می شود.

خلج امیرحسینی تاکید کرد: باید با استفاده از منابع آبی متناسب با شرایط کشور و میزان دارایی های خود پیش برویم، باید به فرهنگ دیرینه خود که بر پایه صرفه جویی بود بازگردیم تا کشور بیشتر از این آسیب نبیند. خشکسالی و کمبود آب زیرا پیامدهای اجتماعی زیادی دارد که منجر به مشکلات زیست محیطی مانند گرد و غبار، خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها و مهاجرت می شود.