پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال


پیش بینی قیمت دلار

رویداد ۲ میناسادات حسینی: قیمت دلار در بازار آزاد در ماه های گذشته به دلایلی از جمله نتیجه مذاکرات برجام، بحران های داخلی و خارجی، قیمت دلار هرات، رشد نقدینگی و تورم، نوسان داشته است. ، و سوال اصلی این است که این مهم ترین متغیر اقتصادی تا پایان سال است، پس قیمت آن چقدر است؟

قیمت دلار در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ با رشد ۲۰ درصدی از ۲۶ هزار و ۲۵۰ تومان در ابتدای سال به ۳۱ هزار و ۵۲۰ تومان در پایان شهریور ۱۴۰۱ رسید. ماه های ۱۴۰۰ .

رابطه قیمت دلار و رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۱

سهراب دلنجیان به اقتصاد ۲۴ می گوید: اگر نرخ رشد نقدینگی سال ۱۴۰۱ را حدود ۳۰ درصد در نظر بگیریم و بخواهیم آن را در قیمت دلار لحاظ کنیم، با توجه به اینکه قیمت دلار در ابتدای سال به طور متوسط ​​حدود ۲۴ هزار تومان بود، ۳۰ درصد می شود. از ۲۴ هزار تومان برابر با ۸ هزار تومان است. بر این اساس ۲۴ هزار تومان به شرط در نظر گرفتن رشد نقدینگی ۳۰ درصدی به ۳۲ هزار تومان می رسد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه رشد نقدینگی بیش از ۳۰ درصد خواهد بود، ادامه داد: اگر نرخ رشد نقدینگی ۱۰ درصد افزایش یابد و به طور میانگین به ۴۰ درصد برسد، قیمت دلار ۳ هزار تومان و از ۳۲ هزار تومان به ۳۵ افزایش می یابد. به هزار تومان خواهد رسید.

ذخایر ارزی کاهش یافت؟

به گفته یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، نکته مهم بعدی این است که «نرخ ارز بر اساس توانایی عرضه اسکناس به بازار چقدر است؟» همچنین «عرضه اوراق دلاری در بازار چقدر است؟»

و دل نجیان ادامه داد: اگر میزان عرضه اسکناس به بازار را از ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار در سال گذشته در نظر بگیریم، به نظر نمی رسد این رقم در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته افزایش یابد، زیرا با وجود حجم صادرات کشور از نظر ریالی به دلیل گرانی و افزایش تورم، اما از نظر وزنی، صادرات نفتی و غیرنفتی کشور کاهش یافت. بنابراین، درآمد دولت به دلار افزایش نیافته است. حتی با کاهش ۱۰ تا ۱۲ درصدی صادرات کشور از نظر وزنی، پاسخگویی دلار نیز به همین میزان کاهش یافته است.


بیشتر بخوانید: تلاطم ها چه تاثیری بر قیمت دلار داشت؟


امکان تغییر جهت دلار وجود دارد

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه کمبود اوراق دلاری به دلیل کاهش صادرات می تواند قیمت دلار را ۳ هزار تومان افزایش دهد، گفت: اکنون می خواهیم تاثیر بحران های داخلی یا خارجی را بر قیمت دلار آزمایش کنیم. اگر بحرانی مانند بحران های جنگی و بحرانی رخ دهد که روابط بین المللی ما را بدتر از وضعیت فعلی کند، چنین بحرانی می تواند قیمت دلار را نزدیک به ۳ هزار تومان افزایش دهد.

و دل نانیان ادامه داد: بنابراین انتظار من با توجه به معیارهای فوق این است که در چنین شرایطی قیمت دلار تا پایان سال بین ۳۲ تا ۳۹ هزار تومان در نوسان باشد. البته این تا زمانی است که اتفاق غیرمنتظره ای وجود نداشته باشد و اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ دهد، ممکن است جهت دلار را به شکل دیگری تغییر دهد.

تاثیر اعتراضات بر قیمت دلار

به گفته یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، فرسودگی مذاکرات برجام منجر به کاهش هر چه بیشتر دلار شد و به همین دلیل اخبار جدیدی از بن بست این مذاکرات منتشر نشد. تاثیر بر قیمت دلار قیمت دلار در حال حاضر روند منطقی خود را طی می کند و نوسان آن در کانال های ۳۲ تا ۳۴ هزار تومان، نوسانی نیست که تحلیل آن را غیرممکن کند، زیرا دلار می تواند روزانه ۵۰۰ تومان اما در یک ماه نوسان کند. حدود ۲ هزار تومان نوسان دارد که باید جابجا شود. از ابتدای سال تاکنون روند قیمت دلار به گونه ای بوده که از حدود ۲۳ هزار تومان به نزدیک به ۳۳ هزار تومان رسیده است.

و دل نانیان ادامه داد: اعتراضات اخیر بر قیمت دلار نیز تاثیر گذاشت و قیمت آن را از ۳۰ هزار تومان به نزدیک به ۳۳ هزار تومان رساند.

اعتقاد بر این است که قیمت دلار به دلیل تقاضای ارز افزایش نخواهد یافت، زیرا واردات قبل از سال ۲۰۱۷ بالا بوده است. اما از سال ۱۳۹۶ به پایان رسیده و تنها شاهد واردات اندکی کالا و پوشاک مصرفی و واردات کالاهای واسطه ای یا لوازم یدکی هستیم. از سوی دیگر، آینده واردات خودرو به دلیل کمبود ارز مبهم است.