چرا ساخت و ساز مسکن به کندی پیش می رود؟


پیش بینی قیمت خانه

رویداد ۲۴ محمد آیت: در حالی که دولت سیزدهم وارد سیزدهمین ماه خود شده است، مردم همچنان منتظر تحقق وعده های چندباره آقای ابراهیم رئیسی در تریبون و تجمعات انتخاباتی خود هستند.

ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال یکی از شعارهای سوزان دولت بود، اما تاکنون تولید آن محقق نشده و سردرگمی در حوزه مسکن بیش از هر زمان دیگری نمایان است.

در همین راستا، احمد دنیامال، یکی از اعضای کمیته سازندگی مجلس نمایندگان به اختاز۲۴ گفت: آنچه در وهله اول برای ما مهم است این است که در کشور قوانین داریم. در زمینه مسکن نیز دولت قول داده بود در چهار سال ریاست وی سالانه به طور متوسط ​​یک میلیون واحد مسکونی بسازد، اما متاسفانه کار به خوبی پیش نرفت. ما قانون داریم و در قانون در بحث صندوق مسکن در تبصره های ۱۴ و ۱۸، ۵۷ هزار میلیارد به عنوان پرداخت یارانه مسکن در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بانک ها نیز موظف هستند ۲۰ درصد تسهیلات ارائه شده در حوزه مسکن باشد، اما این موضوع تاکنون همکاری خوبی نداشته است و رئیس جمهور در آخرین جلسه شورای عالی دستورات بسیار مهمی را صادر کرد. مسکن. بنابراین امیدواریم سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در حوزه تسهیل گری کمک کنند.

نماینده انزلی گفت: ساخت و ساز مسکن متوقف نشده اما کند پیش می رود. مشکل ما بیشتر بر سر منابع است. درست است که آقای رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفته دستگاه های دیگر در تامین زمین با ما همکاری نکرده اند. رئیس جمهور دستور داد تا شهریورماه به استانداران و دستگاه ها فرصت داده شود تا همکاری لازم را انجام دهند و منتظریم ببینیم اتفاق خوبی می افتد.


بیشتر بخوانید: نقش پر رنگ مشاوران املاک در قیمت مسکن


دنالی تصریح کرد: بر اساس اطلاعات آماری وزارت راه و شهرسازی بیش از یک میلیون واحد زمین در اختیار قرار گرفته و یا قسمت هایی از آن تکمیل شده است. قول تکمیل ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در تابستان امسال را دادند اما معتقدیم سخت افزارهای مربوطه در حوزه مسکن باید تسریع شود. در بخشی دیگر از قانون به دستگاه ها اجازه دادیم زمین های مازاد خود را بفروشند و آن را صرف توسعه حوزه کاری خود کنند، اما در هر صورت امیدواریم دستگاه ها از این کمک برخوردار شوند تا بتوانیم مشکل تامین زمین را حل کنیم. و امیدواریم تا پایان سال کارهای خوبی انجام شود.

یادآور می شود: وزارت راه و شهرسازی بر اساس نسبت چهار میلیون واحد مسکونی در دست بررسی اقدامات خوب، اما ناکافی انجام داده است. مثلا زمینی که قرار بود در سال ۱۴۰۲ ساخته شود امروز باید تامین شود.

یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان گفت: مجموعه سازان می توانند نقش بسیار موثری داشته باشند. وزارت راه و شهرسازی یک سری برنامه ها و جلسات با انبوه سازان دارد و کمیته عمران در این راستا کمک می کند تا انبوه سازان انگیزه لازم را برای ادامه کار داشته باشند.

یکی از اعضای کمیته سازندگی شورا گفت: گروهی از سازندگان از کار فاصله گرفته اند، زیرا حوزه تولید و مسکن افت زیادی داشته است، اما باید از این ظرفیت استفاده کرد. برای استفاده از این ظرفیت باید به سمت ساخت و سازهای پیچیده برویم و قیمت نهایی را می توان بسیار کاهش داد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هرچه به سمت تولید انبوه برویم، سرعت کار برای تولیدکنندگان عمده به صرفه تر می شود و خدمات زیرساختی با سهولت بیشتری ارائه می شود. برخی از این زمین ها باید هر چه زودتر بازنگری شود و این کار در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و امیدواریم نتیجه اقدامات به گونه ای باشد که فشار بر حوزه مسکن وارد شود. اقشار کم درآمد جامعه حذف می شود و همچنین هزینه بالای مسکن از نظر اجاره بها نیز کنترل می شود.