چگونه از ابتلای دانش آموزان به آنفولانزا جلوگیری کنیم؟


دکتر سید محمد محمدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوع آنفلوآنزا، بروز این بیماری را معمولاً ناگهانی دانست و گفت: این بیماری با علائمی مانند دردهای عضلانی و مفاصل، آبریزش بینی و سردرد شدید ظاهر می شود. عطسه، گلودرد، درد، بی اشتهایی، گرفتگی بینی، احساس ناراحتی در قفسه سینه، سرفه خشک و شدید، خستگی و ضعف به مدت ۲ تا ۳ هفته با علائم گوارشی.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: سرماخوردگی و آنفولانزای فصلی هر دو بیماری ویروسی هستند و تنها از نظر نوع ویروس و شدت علائم با هم تفاوت دارند و در صورت ابتلا، احتمال بروز عوارض بیماری وجود دارد. دیگری. بالاتر در آن افرادی مانند کودکان زیر پنج سال، زنان باردار، سالمندان، دیابتی ها، بیماران مزمن ریوی، بیماران قلبی عروقی، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی و افراد دارای نقص در سیستم ایمنی.

وی بیان کرد: تمامی کارگران مراکز درمانی که با بیماران ارتباط مستقیم دارند، کارکنان مراکز نگهداری سالمندان و افرادی که از بیماران و سالمندان مراقبت می کنند بیشتر در معرض ابتلا به آنفولانزا هستند و به این افراد توصیه می کنیم حتما به آن مبتلا شوند. . واکسیناسیون آنفولانزا پس از مشورت با پزشک

محمدی بیان کرد: به دوره نهفتگی آنفلوآنزا توجه کنید، قبل و بعد از بروز علائم می توانند با سرفه، عطسه و حتی صحبت کردن، ویروس آنفولانزا را به دیگران منتقل کنند، بنابراین بهداشت فردی مانند شستن مرتب دست ها و رعایت آداب تنفسی هنگام عطسه و سرفه. و رعایت فاصله یک متری باید رعایت شود کمتر از افراد بیمار استفاده از ماسک، پرهیز از دست دادن و بوسیدن بیماران و پرهیز از حضور افراد بیمار در مکان های شلوغ می تواند از ابتلا به آنفولانزا جلوگیری کند.

وی افزود: با توجه به بازگشایی مدارس و اینکه دانش آموزان در حین ابتلا می توانند بیماری را به سایر دانش آموزان و خانواده هایشان منتقل کنند. برای پیشگیری از ابتلای دانش آموزان به بیماری های تنفسی به ویژه آنفولانزا، آموزش بهداشت فردی در مدارس ضروری است.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی آبادان افزود: شستن مکرر و صحیح دست ها به ویژه قبل از غذا با آب و صابون، اجتناب از تماس دست با چشم و دهان، جلوگیری از ورود اجسام خارجی مانند مداد در دهان، آموزش صحیح عطسه و سرفه، استفاده دستمال کاغذی و حفظ فاصله یک متری حداقل با افراد تب و سرفه، عدم استفاده از ظروف معمولی غذاخوری، استفاده شخصی از وسایل و ابزار اداری در مدرسه و عدم حضور دانش آموزان بیمار در کلاس حداقل تا ۲۴ ساعت پس از قطع تب یکی است. از نکاتی که دانش آموزان در مدارس باید رعایت کنند

وی بیان کرد: عامل اصلی بیماری های تنفسی در این بیماری ویروس هاست و نیازی به مصرف داروهای آنتی بیوتیکی نیست بنابراین به شهروندان به ویژه بیماران توصیه می کنیم خودسرانه از این داروها استفاده نکنند و در مراجعه به مراکز درمانی درخواست نسخه کنند. مقابل حیاتی در صورت نداشتن آنها، پزشک معالج داروهای مورد نیاز بیمار را در صورت لزوم تعیین می کند.

محمدی گفت: مهمترین توصیه به بیماران برای بهبودی سریعتر تغذیه مناسب، خوردن سوپ و مایعات گرم، نوشیدن آب و مایعات فراوان، بخور دادن، شستن گلو و بینی و خواب و استراحت است.