کنترل دیابت وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان است


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است که باعث مرگ نزدیک به 4 میلیون نفر در سال می شود. دیابت قندی نه تنها یک بیماری است ، بلکه یک بیماری متابولیک است که به دلیل اختلال در ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ، با افزایش قند خون ایجاد می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از اضافه وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار کشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش این بیماری دارد. ایجاد شده. دیابت عوارض عمده ای در بسیاری از سیستم ها و اندام های بدن ایجاد می کند و می تواند منجر به عوارض بیماری شود که به نوبه خود می تواند منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های درمان و مرگ شود.

عوارض دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند تأثیر مخربی بر رگ های خونی چشم داشته باشد و منجر به بدتر شدن بینایی و کوری شود. آب مروارید یا آب مروارید یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد مبتلا به دیابت است.

مغز

یکی از مناطقی که به دلیل دیابت و عدم کنترل آن می تواند به شدت آسیب ببیند ، عروق مغزی است. انسداد عروق مغزی به دلیل حساسیت بالای این اندام باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد می کند ، بنابراین احتمال ابتلا به سکته مغزی در بیماران مبتلا به دیابت دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری اعصاب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن از کار می افتد. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها ، به ویژه پاها ، در اثر افزایش سطح قند خون که معمولاً به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا ظاهر می شود ، آسیب می بیند.

پا

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند منجر به زخم در پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از تصادفات و جراحات ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه

اگر سطح قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب دیده و سپس دیالیز انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار تجمع می یابد که در صورت عدم کنترل صحیح قند خون می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی ، از جمله درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و بیماری عروق کرونر مرتبط با فشار خون بالا را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی 2-4 برابر بیشتر در افراد مبتلا به دیابت شایع است.

تری

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد که به نوبه خود باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از سوی دیگر ، عرق کردن را در برخی از اندام ها مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد بستگی به دلیل ، زمان و میزان خوردن آن دارد. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اولیه درمان انواع دیابت تهیه ابزارهای مورد نیاز برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون به منظور پیشگیری ، تاخیر یا درمان عوارض بیماری است. جهت کلی تغذیه و درمان دارویی دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و محاسبه کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین برای دیابت نوع 1 است.

دیدگاهتان را بنویسید