گزارش تخریب اموال عمومی توسط نیروهای نظامی باعث تضعیف آنها در شرایط فعلی می شود / بیگانگان از فضا سوء استفاده می کنند


احمد علی ردایج، معاون

رویداد۲۴: محمد آیتی: با توجه به ادامه اعتراضات و اغتشاشات در کشور، به سراغ احمدعلی رزابجی نماینده تبریز رفتیم تا با طرح سوالات خود، نظرات خود را در این خصوص بیان کند.

* طی یک ماه و نیم گذشته فیلم‌ها و عکس‌هایی از تظاهرات منتشر شده که تخریب اموال شهروندان توسط نیروهای امنیتی را نشان می‌دهد. چرا نهادهای رسمی به این موضوع رسیدگی نمی کنند؟

هنگام وقوع شورش و بحران، هر حادثه ای امکان پذیر است و بنابراین چهار افسر پلیس نیز ممکن است مرتکب تخلف شوند. البته هر مستندی که پیدا شود، وظیفه اداره نظارت نیروی انتظامی و وزارت کشور است که این اسناد را در فضای مناسب بررسی و سپس نتایج را به مردم اعلام کنند.

ما در مجلس به عنوان ناظران قوه مجریه این مسائل را رصد و پیگیری می کنیم تا ببینیم چه اقداماتی صورت گرفته که البته شرایط خاص خود را می طلبد. یعنی زمان انتشار نتایج مهم است و منتظر هستیم تا وضعیت حل شود تا دستگاه های نظارتی نتیجه عملیات خود را به اطلاع مردم برسانند. بی شک این روند باعث اعتماد بیشتر مردم به نهادهای نظارتی می شود.

* اکنون بیش از ۴۰ روز از آشفتگی می گذرد و این روند احتمالاً ادامه خواهد داشت. حالا به بهانه عادی نبودن شرایط، باید گزارش را به آینده موکول کرد؟

مهم است که مردم به موقع گزارش دهند، زیرا تمام عکس ها و فیلم هایی که ذکر کردم به ابزاری برای اطلاعات خارجی ها تبدیل شده است که سعی در تضعیف این موسسات دارند. در ذات این نهادها نیست که چنین تخریبی انجام دهند. جوهره آنها راحتی و خدمات است. بنابراین برای اینکه وجهه خود را تضعیف نکنند و اعتماد مردم پشت سرشان را جلب نکنند، باید به مشکلات رسیدگی کنند و گزارش های خود را به صورت علنی منتشر کنند.

وجود متخلف در نیروی انتظامی یا در هر نهادی طبیعی است، می تواند چنین باشد. انتظار داشته باشید نیروی انتظامی در این شرایط حساس حاضر شود و نتیجه تحقیقات خود را در مورد ماموران خود و فیلم های مخربی که منتشر شده است گزارش دهد، شاید در این شرایط فعلاً اتفاق خوبی نباشد زیرا باعث تضعیف نیروی انتظامی می شود. در شرایط فعلی.

* این تاخیر تا چه حد می تواند منجر به بی اعتمادی در جامعه شود؟

متأسفانه مردم اعتماد خود را از دست داده اند و به همین دلیل ممکن است پس از حل شدن شرایط، قول ارائه گزارش را نپذیرند، زیرا این نوع وعده های دردناک یک سابقه است. اتفاقات در کشور ما گاهی به دلیل فشار افکار عمومی سرعت می گیرد که اصلا نباید اجازه داد به آن نقطه برسد. به عنوان مثال، در مورد بی احترامی نماینده مجلس به یک افسر پلیس، صرف نظر از اینکه واقعاً چه اتفاقی افتاده است، فشار مردم بود که رسیدگی به موضوع را تسریع کرد. حال اگر فشار افکار عمومی تشدید شود که باز هم تاکید می کنم نباید اجازه داد به این نقطه برسد باید پاسخگو باشد وگرنه عواقب ناخوشایندی در آینده خواهد داشت.

تاخیر در گزارش دهی منجر به بحران های بیشتر می شود. به عنوان مثال در چابهار ماجرای تعرض رئیس پلیس به یک دختر بلوچ در جامعه غوغا به پا کرد و لازم بود صحت یا نبودن آن به طور جدی بررسی شود و در صورت صحت این انتساب باید در جلسه رسیدگی شود. برای ایجاد آرامش در جامعه و حتی اگر واقعی هم نبود، می شد برای قانع کردن مردم انجام داد و چون این دو اتفاق نیفتاد، عواقب آن را بعد از ۲۰ روز در نماز جمعه زاهدان دیدیم. یعنی افرادی که با وجود همه مشکلات کشور، به دلیل فضاسازی که پیش آمد و پاسخ قانع کننده ای دریافت نکردند، نماز جمعه را نگه داشتند، باعث شدند آن اتفاقات ناگوار رخ دهد.

* شما عضوی از دستگاه ها و شوراهای امور داخلی کشور هستید. آیا وزارت کشور گزارشی در مورد شبهاتی که در مورد عملکرد نیروی انتظامی در ذهن مردم می چرخید به کمیسیون ارائه کرده است؟

متأسفانه وضعیت تهدیدمحور و تمرکز بر این تهدیدها به گونه ای بوده است که عملکرد نیروهای پلیس و مشکلات و کاستی هایی که با آن مواجه هستند مورد غفلت قرار گرفته است. به هر حال بیگانگان از این فضا سوء استفاده می کنند که عجیب و قابل تامل است، اما اگر به موقع گزارش بدهیم و بگوییم مشکلاتی در کار ما وجود دارد و از مردم عذرخواهی کنیم، اعتمادسازی می کنیم. در هر صورت گزارشی از ویژگی هایی که شما گفتید به ما ارائه نشد.