یک نفر نمی تواند در تیم ملی باشد اما سرود ملی نخواند / اگر بازیکن نفهمد لازم نیست در تیم ملی بماند.


احمد روستاینا معاون

رویداد۲۴، محمد آیتی: نزدیک به یک هفته تا شروع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر باقی مانده و در تمامی مسابقات کشوری فضای اعتراضی خاصی حاکم است و از سوی دیگر برنامه ریزی دقیقی برای نقش آفرینی ایران وجود ندارد. در جام جهانی به سراغ احمد روستاینا، سخنگوی کمیته فرهنگی شورا رفتیم تا نظر او را در این مورد جویا شویم.

*رئیس جمهور این وظیفه را به وزارت امور خارجه واگذار کرد تا برای تعامل و البته جلوگیری از بروز مشکلات با مقامات قطری تعامل داشته باشد. از طرفی قرارگاه بهزیستی نیز به همین منظور تشکیل شد. یعنی قرار است در این زمینه رویکرد و رفتار نظامی داشته باشیم؟

خیر، صحبت در اردوگاه برای هماهنگی بین ادارات است و بحث رفتار نظامی اینطور نیست. ستاد یک بخشنامه و کلمه صریح است که فرد باید مسئولیت هماهنگی بین ادارات را بر عهده بگیرد. رئیس جمهور دستوراتی در این زمینه صادر کرد و آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور جلساتی را به همین منظور تشکیل داد. وظایف بین دستگاه ها و کارهای در حال انجام تقسیم می شوند.

* قرارگاه بهزیستی دقیقا برای جام جهانی چه خواهد کرد؟

جام جهانی فرصت بسیار خوبی برای فعال سازی ظرفیت های فرهنگی در بین ملت ها است. یعنی از این طریق کشورها با فرهنگ و هویت یکدیگر آشنا می شوند. جام جهانی بعدی یکی از نادرترین توانمندی های ایران است زیرا کشور میزبان یعنی قطر کشوری مسلمان در همسایگی ماست و این می تواند یک فرصت تاریخی خوب برای ما باشد چه در زمینه فرهنگی و چه در زمینه ورزش ها. مبادلات اقتصادی* گفته می شود جزیره کیش از برنامه پروازهای قطر حذف شده و به نظر می رسد خبری از سفرهای دریایی نیز نباشد.

گزارش رسمی دقیقی در این زمینه دریافت نکرده ایم. کمیته فرهنگی مجلس نیز موضوع را از مراجع ذیربط پیگیری می کند تا از آخرین رویه ها مطلع شود. ممکن است دولت ایران برنامه خود را تغییر داده باشد، یعنی به جای کیش، قشم یا شهر بندری دیگری را در نظر گرفته باشد، اما اصل ماجرا همچنان باقی است.

آیا برای پیگیری این مسائل دیر شده است؟

البته خیلی دیر شده. گلایه ما از دولت در این زمینه این است که هم افزایی هایی که باید خیلی زودتر شکل می گرفت با تاخیر انجام شد. باید پیگیری کنیم تا ببینیم نتیجه کار چه دستاوردهایی برای ما داشته است.

* یکی از چالش های این روزهای مسئولان، همراهی ورزشکاران با تجمع کنندگان است. آنها همچنین از تظاهرکنندگان در حمایت از مردم حمایت می کنند و حتی پس از پیروزی هایشان از مرده ها تجلیل نمی کنند. شما در مورد این چه فکری می کنید؟

ما معتقدیم قهرمانان ورزشی ما جوانان پرشوری هستند که باید بدانند پرچم، سرود ملی کشور، هویت ما، وحدت ما و احترام به آن وظیفه همگان است. این در حالی است که برخی رسانه های خارجی می خواهند فاکتوری به موضوع بدهند تا آن را بزرگتر کنند. بازیکنان آنقدر باهوش و فهمیده هستند که وقتی گلی به ثمر می رسد و ملت از آن خوشحال می شوند خود را در شادی مردم شریک می دانند و سرود ملی را می خوانند. اگر بازیکن درک درستی از این صحنه نداشته باشد، دیگر نیازی به ادامه حضور در تیم ملی نیست. اگر از روی بی احترامی است پس این بازیکن و بازیکنان لیاقت ملی پوش شدن را ندارند.

و چرا ملت شاهد ورود یک نفر به تیم ملی است اما از تکرار سرود ملی شرم دارد؟ بنابراین فدراسیون فوتبال باید به وظایف خود در این زمینه عمل کند. در منشور فیفا همه این مسائل تسریع شده است و فدراسیون فوتبال نیز باید بازیکنان را ملزم به رفتار حرفه ای بر اساس منشور و قوانین موجود کند. یک بازیکن نمی تواند حقوق حرفه ای بگیرد، اما رفتار حرفه ای نداشته باشد.

* نگران اعتراضات و شعارهای تماشاگران در جام جهانی قطر نیستید؟

ما اصلا نگران این موضوع نیستیم. پیام ما در این زمینه به کشورهای میزبان روشن است. از سوی دیگر روابط نزدیک و راهبردی با قطر داریم و معتقدم قطر به عنوان یک کشور دوست و همسایه که موقعیت ما را در منطقه می داند با ما همکاری خواهد کرد و اجازه نخواهد داد این اتفاق برای فرصت طلبان بیفتد.

* قرار است عادل فردوسی پور برای پوشش بازی های قطر متفاوت حضور داشته باشد. بهتر نیست به جای حذف این چهره ها این موضوع را گزارش می کرد؟

اینها جزئیات هستند و من وارد آنها نمی شوم. نظام خودش برنامه ریزی می کند و تکلیف و نیاز را در نظر می گیرد.