Rishi Sunak و Liz Terrace. دو گزینه آخر برای رقابت برای نخست وزیری بریتانیا


نخست وزیر انگلیس

رویداد ۲خبرگزاری فارس نوشت: رسانه های انگلیسی از انتخاب «ریشی سوناک» و «لیز تراس» به عنوان گزینه های نهایی نخست وزیری انگلیس خبر دادند.

در انگلستان، پس از استعفای نخست وزیر، اعضای حزب حاکم در پارلمان چندین بار بین خود رأی می دهند و یکی از چندین نامزد را انتخاب می کنند. در این میان، نخست وزیر تا انتخاب جانشین وی به خدمت خود ادامه خواهد داد.

در دور اول این رای گیری که چهارشنبه گذشته بین ۸ نامزد برگزار شد، سوناک، وزیر سابق خزانه داری در دولت بوریس جانسون، ۸۸ رای به دست آورد. پس از او، پنی موردانت، وزیر دفاع سابق آمریکا با ۶۷ رای و لیز تراس، وزیر امور خارجه به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.


بیشتر بخوانید: ادعای جانسون در آخرین روزهای قدرت


این نظرسنجی ها برای چندین دور دیگر ادامه داشت تا اینکه رای امروز برای حذف “Penny Mordaunt” تنها Rishi Sunak و Liz Truss در حفره باقی ماندند. در رای گیری امروز سوناک ۱۳۷ رای و تاراس ۱۱۳ رای کسب کردند.

نتیجه انتخابات بین این دو ملت ۱۴ شهریور اعلام می شود. در آن تاریخ، تصمیم گرفته می‌شود که آیا بریتانیا-آسیایی برای اولین بار رهبری بریتانیا را بر عهده خواهد گرفت یا اینکه این وظیفه برای سومین بار توسط یک سیاستمدار اشغال خواهد شد.

ریشی سوناک وزیر خزانه داری سابق جانسون و اولین مقام بلندپایه دولتی بود که پس از دروغگویی نخست وزیر مبنی بر تبلیغ یک مظنون در یک رسوایی اخلاقی، استعفا داد.

جانسون به خاطر همان دروغی که به اعضای دولتش گفته بود، پس از اینکه در معرض رسوایی های اخلاقی کوچک و بزرگ قرار گرفت، مجبور به استعفا شد. پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در انگلیس، سوناک بسته های کمک های اقتصادی گسترده ای را تحویل داد و او را به محبوب ترین وزیر در دولت جانسون تبدیل کرد. با این حال، بحران اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین، مقبولیت کار او را در ماه های گذشته کاهش داد.

یکی دیگر از کاندیدای این مسابقه لیز تراس است. او وزیر خارجه سابق دولت کنونی بریتانیا است که به اتخاذ مواضع سخت علیه روسیه، چین و ایران شهرت دارد.

او برخلاف بسیاری از همتایان غربی خود علناً اعلام کرده است که روسیه باید در جنگ اوکراین شکست بخورد. او که از طرفداران لغو پروتکل ایرلند شمالی به عنوان یکی از بندهای توافقنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود، اعلام کرد که تنها نامزدی است که در تصمیم گیری های “سخت” تجربه دارد.

تراس که خود را محافظه‌کار می‌دانست و مانند یک محافظه‌کار دولت را اداره می‌کند، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که چرا به استعفای بیش از پنجاه مقام ارشد دولت جانسون نپیوسته‌اید، گفت: من فردی وفادار هستم. وفادار به بوریس جانسون.”

بوریس جانسون که اعلام کرده تا زمان تعیین جانشین در سمت خود باقی خواهد ماند، آخرین جلسه کابینه خود را روز سه شنبه برگزار کرد.