اهمیت افزایش وزن مناسب در زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق


زنان باردار باردار و دارای اضافه وزن در دوران بارداری و زایمان با مشکلات زیادی مانند دیابت ، فشار خون بالا و زایمان زودرس روبرو هستند. اضافه وزن در دوران بارداری یکی از نگرانی های زنان باردار با اضافه وزن است. اگرچه افزایش وزن در زنان باردار دارای اضافه وزن برای مادر و جنین خطری ایجاد می کند. اما بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید وزن کمتری داشته باشند. برای زنان دارای اضافه وزن و چاق ، تغذیه مناسب توصیه می شود. زیرا در این مدت نباید رژیم کاهش وزن داشته باشند. بنابراین تأکید بر انتخاب غذاهایی است که از کیفیت و ارزش غذایی مطلوبی برخوردار بوده و از غذاهای پرکالری خودداری شود. به منظور توصیه های تغذیه ای برای زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق ، لازم است به منابع غذایی موجود خانواده ، عادات و رفتار غذا خوردن ، شیوه زندگی توجه شود.

زنان باردار بسته به شرایط خود باید در هر شرایطی (لاغر ، معمولی ، دارای اضافه وزن یا چاق) وزن خود را افزایش دهند. بنابراین ، استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن در زنان باردار چاق توصیه نمی شود و باید با توصیه های تغذیه مناسب ، میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنها کنترل شود. زنان باردار چاق نیز باید وزن مطلوبی داشته باشند.

دلایل اصلی اضافه وزن عبارتند از:

  • عادات و رفتارهای سوء تغذیه ، شامل منابع غذایی نشاسته ای (نان ، برنج ، ماکارونی) ، غذاهای چرب و سرخ شده ، چیپس ، سیب زمینی سرخ شده ، فست فودها ، نوشیدنی های شیرین (نگاه کنید به لاها ، آب میوه های صنعتی) ، که دارای قند زیاد است) ، شیرینی و شکلات
  • فعالیت بدنی و عدم تحرک
  • در موارد تورم و احتباس مایعات یا پره اکلامپسی

دیدگاهتان را بنویسید