راهنمای خرید شیر | قسمت دوم


راهنمای خرید شیر

این مقاله برگرفته از وب سایت دکتر رضا آتمینا ، متخصص تغذیه در اصفهان ، در قسمت قبل است (دستورالعمل های دقیق نحوه خرید محصولات لبنی | قسمت 1). ما هزینه می کنیم که لبنیات تا آخر با ما بماند.

نمودار ارزش غذایی:

درج جدول ارزش غذایی برچسب بسته بندی مطابق قوانین کشور ما داوطلبانه است. با این حال ، تولید کنندگان وارد این جدول می شوند و اطلاعات بیشتری را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. یک جنبه جالب مفید بودن این جدول است. متأسفانه ، همانطور که پیداست ، سازندگان عواملی را در این نمودار قرار داده اند که هیچ ارتباطی با شما ندارند. به عنوان مثال ، درصد ماده خشک یک عامل تغذیه ای نیست ، اما استانداردهای غذایی میزان ماده خشک یا رطوبت را به عنوان یک عامل کیفیت تعیین می کنند تا از هرگونه تقلب جلوگیری شود و تولید کنندگان نمی توانند محصولات زیر استاندارد ماده خشک را تولید کنند. و افزودن آن به این جدول بی فایده است. همچنین ، برخی تولیدکنندگان به جای نمک نمک را به جای نمک ذکر کرده اند. گاهی جدول به زبان انگلیسی وارد می شود که ممکن است برای همه در دسترس نباشد. در هر صورت ، وارد کردن نمودار ارزش غذایی می تواند راهنمای شما در انتخاب محصولی باشد که ارزش تغذیه ای مناسبی دارد.

بسته بندی:

بسته بندی نقش مهمی در جذب مشتری و فروشنده دارد. بسته بندی باید محصول غذایی را در برابر عوامل خارجی محافظت کند ، از نفوذ رطوبت ، گاز و عوامل خارجی جلوگیری کند. اطلاعات موجود در بسته مهم و گاهی حیاتی است. تولید و عمر مفید ، شرایط نگهداری و گاهی توصیه های مصرف بسته بندی جنبه های مهمی هستند که مصرف کننده باید به آنها توجه کند وارد جدول ارزش غذایی مورد نظر می شود. شکل بسته بندی و سهولت استفاده از عوامل مهم در خرید محصول است. هنگام خرید یک محصول ، مطمئن شوید که اندازه بسته بندی و اندازه یا وزن محصول با نیازهای شما مطابقت دارد ، زیرا عمر مفید محصولات لبنی محدود است و ممکن است قبل از مصرف منقضی شود.

راهنمای خرید شیر |  متخصص تغذیه اصفهان

کیفیت:

کیفیت درجه ای است که الزامات مطابق با ویژگی های خاص محصول برآورده می شوند. الزامات و مقررات مشتری الزامات را مشخص می کند. بنابراین باید دارای خواص و ویژگی هایی باشد که یک محصول غذایی باید داشته باشد. کلیه محصولات تولید شده باید مطابق با استاندارد ملی ایران باشد. این امر توسط موسسه استاندارد و وزارت بهداشت نظارت می شود. محصولات لبنی موجود در بازار پاستوریزه یا استریل می شوند. این محصولات معمولاً عاری از باکتری های بیماری زای خطرناک هستند. با این حال ، عملکرد مناسب ، بسته بندی ، ذخیره سازی ، حمل و تحویل تجهیزات کارخانه به مشتری بر کیفیت شیمیایی و میکروبی آن تأثیر می گذارد.

محصولاتی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند ، ویتامین ها و مواد مغذی خود را از دست می دهند و چربی ها را تجزیه می کنند. بسته بندی محصول باید سالم و عاری از اشک و آسیب باشد. دمای یخچال در مراکز عرضه باید مطابق توصیه سازنده باشد. با بررسی صفحه نمایش یخچال که دما را نشان می دهد می توانید این موضوع را بررسی کنید. برخی از کارخانه ها از عبارت HACCP بر روی بسته بندی استفاده می کنند. این اصطلاح به معنای تضمین سلامت و ایمنی محصولات غذایی از مواد اولیه یا مزرعه و دام تا میز ناهار خوری است. برخی از کارخانه ها در ایران این گواهینامه را برای برخی از این مراحل دریافت کرده اند ، بنابراین سلامت محصول فقط در مراحل خاصی مانند مواد اولیه یا خط تولید تضمین می شود.

بنابراین ، توصیه می شود توضیحات بیشتری به مصرف کننده بدهید و اطلاعات لازم را ارائه دهید تا مصرف کننده را گمراه نکند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا آتمینا می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند که روشهای اولیه غذا خوردن ، میزان و روش غذا خوردن را ارائه می دهد.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


محتوای توصیه شده:

حساسیت غذایی

غذاهای مفید و مضر برای حساسیت

مصرف هندوانه و چاقی

مصرف زیاد گوشت قرمز ممنوع است

استراتژی کنترل گرسنگیدیدگاهتان را بنویسید