رژیم غذایی مدیترانه ای جالب


رژیم غذایی مدیترانه ای
رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای جالب

آمادگی جسمانی یکی از مهمترین مسائل زندگی امروزه افراد است. بر این اساس ، برخی از افراد برای دستیابی به تناسب اندام به رژیم های مختلف متوسل می شوند که نه تنها می تواند به آنها کمک کند ، بلکه آنها را ناسالم کرده و برای سلامتی خطری ایجاد می کند. اهمیت پیروی از رژیم غذایی مناسب در پی این مشکل بیش از پیش آشکار می شود. اگر بدنبال رژیم غذایی سالم برای بدن خود هستید ، رژیم مدیترانه ای ممکن است برای شما مناسب باشد.
پس برای آشنایی بیشتر با رژیم مدیترانه ای با ما همراه باشید.

چرا رژیم مدیترانه ای؟

مطالعات نشان داده است که بیماریهای مزمن و التهابی مانند شناختی ، بیماریهای قلبی عروقی ، سندرم متابولیک ، آرتریت روماتوئید ، چاقی ، دیابت نوع 2 و سرطان در کشورهایی که رژیم مدیترانه ای را رعایت می کنند کمتر از سایر کشورها دیده می شود. بنابراین ، رژیم غذایی سالم می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

رژیم مدیترانه ای چیست؟

رژیم مدیترانه ای از عادات غذایی سنتی سالم مردم کشورهای حاشیه مدیترانه مانند فرانسه ، یونان ، ایتالیا و اسپانیا پیروی می کند. اگرچه تنها تعریف رژیم مدیترانه ای نیست ، اما معمولاً شامل مقدار زیادی سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، حبوبات ، آجیل ، دانه ها و روغن زیتون است. همچنین ، توصیه کلی رژیم مدیترانه ای این است که از غذاهای تازه ، فصلی و محلی هر منطقه استفاده کنید و مصرف غذاهای فرآوری شده ، فست فودها و شیرینی ها را کاهش دهید.

اجزای اصلی رژیم مدیترانه ای:

مصرف روزانه: سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل و چربی های سالم
مصرف هفتگی: ماهی ، مرغ ، حبوبات و تخم مرغ
• مصرف متوسط: محصولات لبنی
• مصرف محدود: گوشت قرمز و شیرینی
• نوشیدن مقدار زیادی آب
غذا خوردن با خانواده و دوستان و فعالیت بدنی منظم از دیگر عناصر مهم رژیم مدیترانه ای است.

از غذاهای گیاهی بیشتر و غذاهای حیوانی کمتر استفاده کنید

در این رژیم غذایی ، اکثر غذاها حاوی مواد گیاهی هستند. غذاهای حیوانی باید به طور متوسط ​​(غذاهای دریایی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی) یا محدود (گوشت قرمز) مصرف شوند ، یعنی هر از گاهی.

چربی های سالم رژیم مدیترانه ای

چربی های سالم یکی از ارکان اصلی رژیم مدیترانه ای هستند. زیرا چربی های ناسالم (چربی های اشباع و ترانس) نقش مهمی در ایجاد بیماری های مزمن و التهابی دارند.

روغن زیتون (چربی های اشباع نشده) منبع اصلی چربی در رژیم مدیترانه ای است و ثابت شده است که کلسترول کل و کلسترول (LDL یا کلسترول “بد”) را کاهش می دهد. غلات و آجیل ها همچنین حاوی چربی های اشباع نشده هستند.

خوردن ماهی در رژیم مدیترانه ای بسیار مهم است. ماهی های روغنی مانند ماکارونی ، شاه ماهی ، ساردین ، ​​ماهی تن ، ماهی آزاد و ماهی قزل آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 (چربی های غیراشباع) هستند که به کاهش التهاب در بدن کمک می کند. نقش مهمی ایفا می کند. اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش تری گلیسیرید ، کاهش لخته شدن خون و کاهش خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی کمک می کند.

غذاهای ممنوعه در رژیم مدیترانه ای

غذاهایی که در رژیم مدیترانه ای ممنوع است شامل چربی های فرآوری شده ، قندهای غیر طبیعی ، مواد تراریخته و اسیدهای چرب ترانس است.

دیدگاهتان را بنویسید