علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی زیاد در خون ؛ همانطور که بارها و بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. چیزی که باعث افزایش چربی خون می شود و نباید بیش از حد از آن استفاده کنید فست فود ، غذاهای چرب و سرخ شده و غذاهای ناسالم است.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین بقیه این مقاله را دنبال کنید.

انواع چربی خون و چربی خون بالا

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی ضروری در خون ما وجود دارد:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

بازی او -خنده چربی زیاد در خون همیشه به تری گلیسیرید و کلسترول متصل است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که از طریق مصرف غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای برخی فعالیت های سلولی ضروری هستند. با این حال ، اگر بیش از حد باشد ، ارزش ناسالم دارد.

علت تشکیل تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شوند.

افرادی که نشسته یا نشسته اند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

• رژیم های حاوی کربوهیدرات زیاد باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

انسان دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون نامحلول است اما توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج از سلول دفع می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی ها هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

LDL لیپوپروتئینهای با چگالی پایین است

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت مختلف در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که توسط خود بدن تولید می شود. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در نتیجه مصرف برخی غذاها شکل می گیرد. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بالاترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی از چربی زیاد صحبت می کنیم ، قطعاً به کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن لازم است تا بتواند سلول های خاصی و هورمون های خاصی را تولید و ذخیره کند ، ویتامین D تولید کند و ویتامین های محلول در چربی را جذب کند.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن تولید می شود. بدن لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در خون ما ترکیب شده و به دیواره رگ ها می چسبد و این باعث بسته شدن رگ ها می شود.

کلسترول بد جریان خون فرد را کاهش داده و باعث بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از مردم از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL دارای بالاترین محتوای گلیسیرید در بدن است. این ذرات باعث بزرگ شدن ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با رشد آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با سطح VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را از همین حالا شروع کنید. این برای شما بسیار خطرناک است زیرا VLDL حاوی مقادیر زیادی تری گلیسیرید است.

HDL:

HDL که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، به دلیل کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول بد را به کبد باز می گرداند. این کلسترول محافظ منحصر به فرد قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

سوال اصلی بسیاری از مردم این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

علاوه بر این ، برای طبیعی بودن چربی در خون ، میزان کلسترول باید کمتر از 200 میلی لیتر باشد ، در غیر این صورت اگر کم یا بسیار زیاد باشد ، لازم است با یک متخصص مشورت کنید.

آزمایش خون و چربی بالا

علائم افزایش چربی خون در پاسخ به آزمایشات

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان کلسترول و تری گلیسیرید بدن خود را در شمال لیپیدها اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید چیزی غیر از نوشیدن آب بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5 میلی مول در لیتر.

• سطح LDL زیر 3mol / L.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر است.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افراد مبتلا به سکته قلبی باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای مردم است.

اگر کلسترول شما در آزمایش شما بالاتر از L.5 / mmol است و آنژین یا حمله قلبی دارید ، مطمئن شوید که از استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین برای کاهش کلسترول خود استفاده می کنید.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر باشد ، شما فردی پرچرب هستید. بنابراین باید سعی کنید مقدار چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت شما می توانید از بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

علائم زیر در افرادی که چربی خون بالایی دارند مشاهده می شود:

افرادی که چربی زیادی در خون خود دارند احساس سنگینی ، خستگی یا کبودی می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد در زیر پای خود احساس سوزش و گرما می کنند.

• درد در پا و کف پا.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• دهان خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد پس از مصرف غذاهای چرب ضربان قلب سریع تری دارند. اگر این علائم را دارید ، با مصرف آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید در مورد روغن کبد بدانید

با چربی خون و بیماری مرتبط است

با افزایش چربی خون ، شما بیشتر مستعد بیماری قلبی هستید ، زیرا وقتی کلسترول در خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و باعث تنگ شدن و انقباض عروق می شود و در نتیجه خون رسانی به بدن کاهش می یابد و در نتیجه قلب کاهش می یابد. ظرفیت. حاوی خون غنی از اکسیژن نیست.

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور طبیعی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون بالا منجر به بیماری های زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبدی و کلیوی
• دیابت قندی
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

تغذیه مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، آب پز و کبابی به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آن استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، چربی های سفت ، بستنی و شیرینی ، غذاهای شیرین اجتناب کنند یا در صورت مصرف زیاد از آن خودداری کنند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی زیاد توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین ، پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید