علل تهوع هنگام نوشیدن آب


حالت تهوع یک احساس وحشتناک و مبهم است که در معده خود احساس می کنید. این می تواند ناشی از ویروس ، بیماری گوارشی ، حاملگی یا حتی بوی نامطبوع باشد. حالت تهوع یک ناراحتی معده است که اغلب قبل از استفراغ رخ می دهد. استفراغ عبارت است از تخلیه ارادی یا غیر ارادی محتویات معده از طریق دهان.

علت تهوع هنگام نوشیدن آب

اغلب مشخص نیست که چرا حالت تهوع ایجاد می شود. تهوع و استفراغ بیماری نیستند ، اما علائم بسیاری از بیماری ها هستند ، به عنوان مثال:

حالت تهوع در ماشین یا دریا (تصادف رانندگی یا بیماری دریایی)

مراحل اولیه بارداری

استفراغ ناشی از مواد مخدر

درد شدید

استرس احساسی (مانند ترس)

بیماری کیسه صفرا

مسمومیت غذایی

عفونت (به عنوان مثال ، “آنفولانزای معده”)

پرخوری

واکنش به برخی بوها یا بوها

حمله قلبی

ضربه مغزی

تومور مغزی

زخم ها

برخی از انواع سرطان

پرخوری یا سایر بیماریهای روانی

تخلیه آهسته معده (بیماری شایع در افراد مبتلا به دیابت)

مصرف سموم یا مقدار زیادی الکل

ایلئوس

اضافی

علل استفراغ با افزایش سن متفاوت است. استفراغ در کودکان معمولاً در اثر عفونت ویروسی ، مسمومیت غذایی ، حساسیت به شیر ، پوسیدگی (بیماری حرکتی) ، پرخوری یا سوءتغذیه ، سرفه یا انسداد روده و کودک مبتلا به تب بالا ایجاد می شود. علت. نشان دادن وقتی کمی بعد از غذا رخ می دهد ، حالت تهوع یا استفراغ ممکن است به دلیل مسمومیت غذایی ، ورم معده (التهاب مخاط معده) ، زخم یا پرخوری باشد. تهوع یا استفراغ تا هشت ساعت بعد از غذا نیز می تواند مسمومیت غذایی را نشان دهد. با این حال ، برخی از باکتری های غذایی مانند سالمونلا می توانند مدت زمان بیشتری طول بکشد تا علائم ایجاد کنند. استفراغ معمولاً بی ضرر است ، اما می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. برخی از نمونه های بیماری های جدی که می توانند باعث تهوع یا استفراغ شوند عبارتند از: ضربه مغزی ، مننژیت (عفونت پوشش داخلی مغز) ، انسداد روده ، آپاندیسیت و تومورهای مغزی. نگرانی دیگر کم آبی است. بزرگسالان به دلیل اینکه معمولاً علائم کم آبی (تشنگی و خشکی لب یا دهان) را تشخیص می دهند ، خطر کم آبی بدن کمتری دارند. اما کودکان خردسال بیشتر مستعد کم آبی هستند ، به ویژه اگر اسهال داشته باشند زیرا اغلب نمی توانند علائم کم آبی را از بین ببرند.

اگر به دلیل حالت تهوع قادر به خوردن یا نوشیدن نیستید ، ممکن است دچار کم آبی شوید. تهوع نیز نشانه کم آبی بدن است ، اما نوشیدن زیاد می تواند معده را پر کرده و حالت تهوع را بدتر کند. وقتی استراحت می کنید مایعات بنوشید. اگر ناراحتی معده شما را ناراحت می کند ، سعی کنید آب با چای بدون کافئین یا تکه های میوه تازه بنوشید. استفراغ مکرر در دوران بارداری می تواند به دلیل عدم تعادل مایعات و مواد معدنی باشد ، که به ویژه در زنان باردار مشاهده می شود.

چگونه از تهوع و استفراغ جلوگیری کنیم؟

مصرف مایعات از جمله آب را به تدریج افزایش دهید

به جای سه وعده غذایی بزرگ در روز ، وعده های غذایی کوچک بخورید.

آهسته غذا بخورید.

از غذاهای هضم نشده خودداری کنید.

سعی کنید غذاهایی بخورید که به دمای اتاق رسیده است

سعی کنید بین وعده های غذایی آب بنوشید ، نه در حین غذا.

تنفس عمیق یکی از روشهای مدیتیشن است. اما می توانید این کار را به تنهایی انجام دهید تا حالت تهوع ناشی از استرس را از بین ببرید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید ، نفس خود را به مدت سه ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا حالت تهوع برطرف شود.

لیمو حاوی اسید سیتریک ، یک ترکیب طبیعی است که به هضم غذا و تسکین معده کمک می کند. آب لیمو تازه فشرده را به آب اضافه کنید و سعی کنید در طول روز قورت دهید. اگر حالت تهوع ناشی از یبوست باشد ، نوشیدن آب گرم با آب لیمو می تواند روده را تحریک کند. با این حال ، مصرف بیش از حد آب لیمو در مدت زمان کوتاه می تواند حالت تهوع را بدتر کند. تنفس بوی لیمو ، درست مانند خوردن لیمو ، می تواند حالت تهوع را تسکین دهد.

برای برطرف شدن حالت تهوع ، یک تکه کوچک زنجبیل تازه بخورید. همچنین می توانید چای زنجبیل بنوشید

بر اساس تحقیقات ، استنشاق اسانس نعناع یا برگ نعناع تازه نیز می تواند حالت تهوع را کاهش دهد.

گاهی اوقات درمان تهوع فقط یک موضوع است. هرچه بیشتر روی حالت تهوع بنشینید ، بیشتر ناامید خواهید شد

نتیجه گیری: در واقع ، اگر هنگام نوشیدن آب احساس تهوع می کنید ، ممکن است به دلیل کم آبی بدن یا علل دیگری باشد که باعث ایجاد این علامت می شود (حالت تهوع).

گردآوری و ترجمه: عاطفه صادقی

منابع

https://www.webmd.com/digastro-disorders/digastro-diseases-nause-vomitation

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of- تهوع

https://www.quora.com/Why-am-I- احساس- تهوع- پس از نوشیدن- یک-مقدار-آب-

دیدگاهتان را بنویسید