پاسخ: بیماری مزمن کلیه: خلاصه راهنمای NICE به روز شده


ویراستار عزیز

ما خلاصه راهنمای NICE به روز شده در مورد بیماری مزمن کلیه (CKD) توسط مارتینز و همکارانش (1) را با علاقه می خوانیم. ما می خواهیم یک نکته مهم را از معیارهای ارجاع برای ارزیابی تخصصی در بزرگسالان مبتلا به CKD برجسته کنیم. افراد مبتلا به CKD که باردار هستند یا قصد بارداری دارند.

حاملگی و پره اکلامپسی روی هم فاکتورهای خطر مهمی برای پیشرفت CKD هستند ، اما این موارد در دستورالعمل NICE گنجانده نشده است. استفاده مناسب و همه جا از آنتاگونیستهای رنین-آنژیوتانسین در بیماری مزمن کلیوی نیاز به بررسی قبل از بارداری دارد زیرا آنها به عنوان جنبه سمیت شناخته شده اند.

برنامه های آموزشی و اطلاعاتی با کیفیت بالا و متناسب با شدت CKD مربوط به دوران بارداری است تا زمان برای درک و انتخاب آگاهانه فراهم شود. مشاوره قبل از بارداری پس از پرس و جو محرمانه در مورد مرگ مادران در انگلستان توصیه می شود (2). دستورالعمل انجمن کلیه انگلستان در مورد CKD در بارداری شامل توصیه ای است که به افراد مبتلا به CKD مشاوره چند رشته ای قبل از بارداری ارائه می شود (3).

برنامه بلندمدت NHS متعهد به ایجاد شبکه های دارویی مادر تا مارس 2024 است تا اطمینان حاصل شود که زنان مبتلا به بیماری مزمن به موقع در تمام مراحل بارداری به مشاوره و مراقبت های تخصصی دسترسی دارند (4). این امر می تواند دسترسی به مشاوره و مراقبت های تخصصی را برای افراد باردار مبتلا به CKD تسهیل کند. افراد باردار و کسانی که برای بارداری برنامه ریزی می کنند ، باید از گنجاندن در اسناد راهنمایی سود ببرند ، نه اینکه با حذف آنها آسیب ببینند.

1. Martinez YV ، Benett I ، Lewington AJP ، Wierzbicki و همکاران. بیماری مزمن کلیه: خلاصه راهنمای NICE به روز BMJ 2021 ؛ 374: n1992 doi: 10.1136 / bmj.n1992

2. Knight M، Kenyon S، Brocklehurst P، Neilson J، Shakespeare J، Kurinczuk JJ (Eds.) از طرف MBRRACEUK. صرفه جویی در زندگی ، بهبود مراقبت از مادران – درس های آموخته شده برای اطلاع رسانی مراقبت های بعدی بارداری از انگلستان و ایرلند در مورد تحقیقات محرمانه در مورد مرگ و میر مادران و بیماریهای 2009-2009. آکسفورد: واحد ملی اپیدمیولوژی پریناتال ، دانشگاه آکسفورد 2014.

3. Wiles K ، Chappell L ، Clark K و همکاران. راهنمای عمل بالینی در مورد بارداری و بیماری کلیوی. BMC نفرول. 2019 ؛ 20: 401.

4. مراقبت های بارداری ایمن تر. گزارش پیشرفت 2021. https: //www.england.nhs.uk/wp-content/uploads/2021/03/agenda-item-9.4-sa …

دیدگاهتان را بنویسید